Czy nieprawidłowa dieta w dzieciństwie może spowodować wady postawy i osłabienie zębów?

Dzień dobry, czy zła dieta tj. bardzo małe ilości mięsa DO 13 ROKU ŻYCIA, a duże ilości nabiału (mleko, sery, jajka, przetwory) mogą mieć wpływ na obecne (26 lat) wady postawy i bardzo słabe zęby? Rodzice mają bardzo mocne zęby i prawidłowy kształt kręgosłupa natomiast dziadek wręcz odwrotnie. Stąd zastanawiam się czy u mnie jest to dziedziczne czy wynika z nie do końca prawidłowej diety w dzieciństwie? (bo słyszałem również podobne opinie na temat nie spożywania mięsa).

Witam,
Problemy z zębami i wadą postawy mogą wynikać z różnych przyczyn. Jednak najczęstszymi przyczynami jest nasz styl życia, czyli w przypadku zębów -zła dieta a w przypadku wad postawy - siedzący tryb życia i duże obciążenia kręgosłupa. Co do złej diety to problemy z zębami powodują przede wszystkim cukry proste czyli nadmierna ilość cukru, słodyczy i napojów gazowanych. Dieta w dzieciństwie oczywiście ma wpływ na rozwój kości i zębów jednak głównie w aspekcie dostarczenia odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D potrzebnych do ich rozwoju. Wapń znajdziemy przede wszystkim w nabiale - stąd zalecenia, aby dzieci i młodzież jadły dużo nabiału. Z kolei witaminę D trudno zbilansować z pożywieniem - ale znajdziemy ją w pewnych ilościach w rybach (łosoś, węgorz, pikling, pstrąg tęczowy) i żółtku jaja. Dieta bardzo uboga w mięsa nie powinna przyczynić ani do słabych zębów ani wad postawy. Tym bardziej jeśli była bogata w nabiał. Jedynym składnikiem, którego mogłyby w tej diecie brakować w związku z małą ilością mięsa jest żelazo (ale po pierwsze mogło być dostarczone w wystarczającej ilości z innych źródeł a po drugie nie powodowałoby ono objawów, o które Pan pyta)
Pozdrawiam
Dietetyk Gryfice