Czy niezdrowe odżywianie może spowodować chorobę nowotworową?

Witam. Ostatnio zaczęłam się stresować zdrowiem. Jest to wynikiem tego, że jakieś 3-4 lata jadam niezbyt zdrowo. Często mam efekt jojo. Moje pytanie jest następujące. Czy to mogło się w takim czasie przyczynić do nowotworu? Boję się po prostu, że zrujnowałam sobie zdrowie. Chciałabym wiedzieć, czy jest ryzyko, że jadając źle przez jakieś właśnie 4 lata ( oczywiście bez przesady, nie codziennie fast foody ) mogłam zachorować? Czy mogę to jakoś zregenerować z związku z tym, że jestem młoda?

Dzień Dobry.

Sama dieta nie spowoduje choroby nowotworowej.
Jest jednym z czynników, które na jej powstawanie wpływają, ale nie jedynym.

Co do odżywiania to proponuję wizytę u dietetyka klinicznego celem zmiany nawyków żywieniowych.

D.Pysz-Waberski
PSYCHOONKOLOG
www.nadżycie.pl

Witam serdecznie,
złe odzywianie nie spowoduje choroby nowotworwej ale może temu sprzyjać.
Póki ma Pani jedynie 19 lat warto nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych, które zostaną do końca życia. W tym momencie ma Pani jezcze szybki metabolizm ale z wiekiem on zwalnia. Czym dalej tym będzie trudniej schudnąć.
Dieta nie powinna kojarzyć się z głodówką i czymś nieprzyjemnym. Nie może też być zbyt niskokaloryczna i monotonna, ponieważ tego typu diety przynoszą jedynie krótkotrwałe efekty.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pani możliwości dojazdu to przez internet.
Proszę się zastanowić czy nie warto zająć się problemem profesjonalnie.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk