Czy odstawić lek, pomimo że mam skłonności do tycia?

Witam, całe swoje życie (od 15 lat, a teraz mam 26) ważyłam 52 kg. Mogłam jeść co chciałam i nic się nie działo, mimo tego że od czasu liceum nie uprawiałam żadnego sportu. W wieku 20 lat zaczęłam brać lek przeciwdepresyjny i w ciągu dwóch lat przytyłam 18 kg. Przestałam siebie akceptować, nie miałam siły na siebie patrzeć. Zamieniono mi lek na F***, po której miałam schudnąć, ale tak się nie stało. Po roku cierpienia związanego ze swoim wyglądem (70 kg przy 170 cm) zaczęłam dietę i schudłam na niej 10 kg w trzy miesiące (dieta ułożona przez dietetyka - 1400 kcal). Ważę teraz 60 kg. Mam pracę siedzącą, ale nie mam samochodu, więc do pracy chodzę pieszo (15 min w jedną stronę). Poza tym chodzę raz w tygodniu na basen (45 min) i na platformę wibracyjną (15 min). Jednak stan zdrowia zmusił mnie do przyjęcia nowego leku O***, który w bardzo wielu przypadkach powoduje zwiększenie masy ciała. Panicznie się boję, że znowu przytyję. Problem polega na tym, że psychicznie świetnie się po tym leku czuję. Moje pytanie brzmi? Czy mam prawidłową wagę, czy dążyć do tej wymarzonej 52 kg? Czy odstawić lek wiedząc, że mam skłonności do tycia, a jak nie odstawiać, to być cały czas na diecie? Ile jeść kalorii, żeby nie przytyć? Marlena
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 20,76, co oznacza, że nie ma Pani nadwagi. Nie dążyłabym do masy ciała ok. 50 kg, gdyż Pani BMI jest blisko dolnej granicy. Jednak w sprawie odstawienia leku należałoby skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Działanie na własną rękę może przynieść wiele niekorzystnych skutków.
Niektóre leki rzeczywiście stymulują tycie, więc proszę przedstawić swojemu lekarzowi wątpliwości i obawy przed zwiększeniem masy ciała.
Ze swojej strony proponuję Pani zwiększenie aktywności fizycznej - np. aerobic, minimum 2 razy w tygodniu. Opisana przez Panią terapia odchudzająca była optymalna - 10 kg w trzy miesiące. Nie powinno to spowodować tzw. efektu jo-jo, jeśli będzie Pani przestrzegać zasad zdrowego żywienia i nie wróci Pani do dawnych, niekorzystnych przyzwyczajeń żywieniowych.
Aby utrzymać obecną masę ciała, powinna Pani spożywać 1700 kcal/dobę. Jednak należy stopniowo zwiększać kaloryczność diety, wychodząc z 1400 kcal/dobę. W ten sposób ureguluje Pani metabolizm.
Polecam zapoznanie się z artykułem http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki.
Pozdrawiam