Czy po jodowaniu mogę wrócić do domu?

Witam. Jestem 7 dni po leczeniu jodem. Dawka 800MBq. Przez ten czas odizolowałam się od dzieci.Wiem że przez 3 tygodnie nie mogę przytulać dzieci ale czy mogę bez obaw wrócić do domu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może Pani wrócić do domu po jodowaniu tarczycy, pod warunkiem, że będzie Pani zachowywała ostrożność. Przez około dwa tygodnie należy ograniczyć kontakty towarzyskie oraz unikać bliskich kontaktów zwłaszcza z małymi dziećmi oraz kobietami będącymi w ciąży. Wynika to z faktu, iż jod jest wydalany z organizmu przez ten okres i może być dla nich zagrożeniem.

Izolacja polega nie tylko na nieokazywaniu czułości dzieciom, ale również na spaniu w oddzielnym łóżku, a czasem nawet oddzielnym pokoju.

Prace w gospodarstwie domowym nie są zakazane, ponieważ promieniowanie nie osadza się i nie przenosi przez przedmioty. W związku z tym może Pani zmywać naczynia, prasować, sprzątać czy gotować. Ważne jest jednak zachowanie odległości od domowników.

Oczywiście konieczne jest również zachowywanie higieny, częste mycie rąk i zażywanie kąpieli każdego dnia.

Więcej pytań o jodowanie znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-konsekwencje-dla-niemowlaka-moze-miec-przebywanie-z-osoba-po-jodowaniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czemu-po-jodowaniu-tarczycy-nalezy-odczekac-12-miesiecy-ze-staraniem-o-ciaze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-mozna-kontaktowac-sie-z-dzieckiem-po-zastosowaniu-jodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.