Nadmierne obowiązki w domu i brak pomocy ze strony domowników

Co zrobić z domownikami, którzy siedzą cały dzień w domu i nic nie robią? Pracuję od poniedziałku do piątku i w weekendy sprzątam, prasuję, piorę, zmywam, gotuję obiad. Nikt tego nie zrobi ani nie pomoże a też chciałabym odpocząć, gdzieś wyjść poznać tego jedynego, ale nie mam szans. Zostanę starą panną jak tak dalej pójdzie. Mam 26 lat. Co robić?

Dzień dobry.

Trudno zrozumieć, z jakiego powodu bierze Pani na siebie całą odpowiedzialność za wszystkich domowników. Być może, paradoksalnie, uwalnia to Panią przed kontaktem z innymi ludźmi i poznaniem tego jedynego?
Jeżeli jednak rzeczywiście chce Pani uwolnić się od kieratu, który, jak rozumiem, sama sobie Pani nałożyła, wystarczy zaprzestać sprzątania, prasowania, prania, zmywania i gotowania dla wszystkich, a ograniczenia się do obsługi siebie samej.
Warto jednak przyjrzeć się Pani rzeczywistym motywom dobrowolnego przyjęcia na siebie roli "Kopciucha". Nie ma możliwości, że ludzie biorą coś takiego na siebie, bez "ukrytych" nagród za takie postępowanie. Sugerowałbym Pani zastanowienie się nad tym, co Pani daje tego rodzaju poświęcenie. Osobiście obstawiałbym "naturalne" niejako zwolnienie z poszukiwania własnej drogi życiowej, wymuszone rzekomą potrzebą zadbania o potrzeby bliskich sobie osób (które przecież same mogą o siebie zadbać - chyba, że są obłożnie chore, albo głęboko fizycznie i/lub psychicznie upośledzone).

Pozdrawiam.