Czy powinnam kontynuować studia, których nie lubię?

Jestem juz na trzecim roku studiow, ktorych nienawidze... od pierwszego roku czulam, ze to nie jest to, ale moja mama przekonywala mnie do nich. To idiotyczne, ale mimo mojego oporu nie zmienilam tych studiow, bo chyba podswiadomie nie pozwalam sobie byc szczesliwa... ogolnie tez zauwazylam, ze na prawde nie wiem czego chce... w ciagu tych trzech lat tyle razy chcialam zrezygnowac, a tyle razy w koncu zostawalam, ze ja juz nie umiem postawic na swoim... cele kazdego sa wazniejsze niz moje. Tyle razy nie potrafilam wydobyc z siebie troche sily, a teraz czuje sie jak bezwolna kukla, ktora zmarnowala sobie zycie.

Dzień dobry, jest Pani dorosłą osobą, która może podejmować decyzje zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Zaspokajanie pragnień Pani mamy w tym przypadku prowadzi do frustracji i dezorientacji, a dalej bezsilności i poczucia bez sensu. Studia są początkiem określonej drogi zawodowej, czy będzie Pani uprawiać zawód, którego Pani nie chce, tylko dlatego, że mama Panią by w nim widziała? Jeżeli ma Pani trudności w postawieniu granic oczekiwaniom mamy i określeniu, czego Pani chce, warto udać się na psychoterapię, która pomoże Pani odzyskać wiarę w siebie i nauczyć się określać własne oczekiwania, które będą w zgodzie z Panią, a niekoniecznie spełnieniem oczekiwań mamy czy kogokolwiek innego. Pozostaje też kwestia finansowa, ten wątek też jest bardzo istotny. Jest on częścią Pani sytuacji rodzinnej, co ma wpływ na całą tę sytuację.

Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w Warszawie, tel. 692 13 99 40, tkoscielny@interia.pl, http://subteno.warszawa.pl