Czy powinnam się udać z moimi objawami do psychologa?

Witam ostatnio zauważyłam u siebie, że liczę cały czas czy mam tyle samo dokumentów w portfelu. Gdy ktoś to zauważy pyta się mnie dlaczego tak robię. Nie umiem na to odpowiedzieć, więc zawsze tłumaczę się, że lubię sprawdzać czy mam wszystkie dokumenty. Tak samo mam z drzwiami, kilka razy sprawdzam czy je zamknęłam. Dodatkowo od dłuższego czasu towarzyszy mi wyrywanie włosów z głowy. Jestem osobą raczej nerwową i jak myślę o czym to pojawia się taki lęk we mnie i strasznie się przejmuje wieloma rzeczami. Niekiedy jestem szczęśliwa a za drugim razem wpadam w zły nastrój, że nie mam ochoty nawet rozmawiać i tylko bym rozmyślała na jakiś temat. Czy powinnam udać się do psychologa ?

Dzień dobry,
Sądzę, że wizyta konsultacyjna u psychologa psychoterapeuty to dobry pomysł, gdyż ciągła potrzeba sprawdzania może stanowić początek zaburzenia obsesyjno - kompulsyjnego. Polecam Pani książkę "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" Jon Hershfield, Tom Corboy, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pani objawy świadczą o tym, że dzieje się coś niedobrego i najprawdopodobniej pomocna mogłaby się okazać psychoterapia. W przypadku nerwicy natręctw najskuteczniejsza jest terapia w nurcie poznawczo - behawioralnym i taką też polecam. Oczywiście nie mogę postawić Pani jednoznacznej diagnozy, ale opisane trudności warto skonsultować. Dobrym pomysłem byłaby także wizyta u psychiatry, który jeśli zaszłaby taka potrzeba przepisałby leki z grupy SSRI niwelujące obsesje i kompulsje. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i szybko odczuję Pani ulgę związaną z podjęciem leczenia.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/