Czy powrót przyzwyczajeń sprzed odchudzania powoduje efekt jo-jo?

Witam. Czy efekt jo-jo może być spowodowany tym, że za szybko się schudło, czy np. powodem może być powrócenie do dawnego jedzenia?

Witam!

Efekt jo-jo jest spowodowany szybką utratą masy ciała spowodowaną ograniczaniem jedzenia i późniejszym powrotem do dawnego sposobu żywienia.

Kiedy nagle ograniczy się kilokalorie organizm spowalnia przemianę materii w celu nie dopuszczenia do zagłodzenia. Wszystkie procesy wewnątrz organizmu zachodzą wolniej, spada temperatura ciała - wszystko po to, by energii z pożywienia starczyło na wszystkie procesy życiowe. Kiedy z dnia na dzień powróci się do większej ilości spożywanego jedzenia, procesy te nie zachodzą szybciej. Nadmiar energii jest przekształcany w tkankę tłuszczową.