Czy przyjmowanie chromu pomoże schudnąć?

mam 162 cm wzrostu waze 70 kg.chce schudnac 10 kg przyjmuje antykoncepcje mikroginum21 cwicze 2 razy w tygodniu po 2 godz biegam i nic czy przyjmowanie chromu mi pomoze?

Witam. Skuteczność chromu jako suplement diety wspomagający odchudzanie jest wątpliwa. Zamiast wydawać pieniądze na tabletki, co do których nie mamy pewności działania, lepiej zainwestować w naturalne źródła witamin i składników mineralnych. Jeśli już zdecyduje się Pani na suplementację chromem, nie należy go stosować zbyt długo, gdyż odkłada się on w organizmie. Aby znaleźć przyczynę, dlaczego nie może Pani schudnąć, potrzebny jest szczegółowy wywiad dietetyczny (zapraszam na www.lekkoizdrowo.pl). Aby trwale schudnąć potrzebna jest zdrowa zbilansowana dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Oprócz tego oczywiście ważna jest regularna aktywność fizyczna (w miarę możliwości 3-4 razy w tygodniu min. 45 minut). Oto ogólne zalecenia, które powinny pomóc schudnąć:
- Należy spożywać 4-5 posiłków dziennie o małej objętości, mniej więcej co 3 godziny. Powinny one zawierać jak najwięcej warzyw (zwłaszcza w postaci surowej) oraz 2-3 porcje owoców dziennie.
- Bardzo ważne jest śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolację należy spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
- Należy unikać podjadania między posiłkami.
- Dziennie należy wypijać ok. 1,5-2 litrów wody mineralnej niegazowanej (między posiłkami). Można też pić soki warzywne. Należy unikać słodkich napojów. Soki owocowe raz na jakiś czas, najlepiej świeżo wyciskane.
- Codziennie należy spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste: chleb razowy, płatki owsiane, płatki jaglane, żytnie, orkiszowe, gryczane, kasze: gryczana, jaglana, jęczmienna, ryż pełnoziarnisty, komosa ryżowa, amarantus, otręby itp.
- Codziennie zaleca się 2-3 porcje chudego nabiału: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka.
- Nie należy eliminować tłuszczu z diety (to ważny składnik), trzeba jedynie zastąpić szkodliwe tłuszcze zdrowymi. A więc codziennie należy spożywać nierafinowane oleje roślinne na zimno (jako dodatek np. do surówek i sałatek) np.: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej rydzowy, olej z awokado oraz olej kokosowy. Wskazane są również orzechy i pestki (w umiarkowanej ilości) oraz niewielka ilość masła. Nie należy używać margaryn.
- Kilka razy w tygodniu można spożywać chude mięso i jaja oraz 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie. Należy ograniczyć tłuste mięso czerwone.
- Kilka razy w tygodniu wskazane są rośliny strączkowe (fasola, groch, soja, bób, soczewica, ciecierzyca).
- Należy ograniczyć spożycie pieczywa, makaronów i innych wyrobów z białej mąki oraz wyeliminować dania typu fast-food, wyroby cukiernicze, słodycze, słone przekąski, tłuste sosy, produkty wysokoprzetworzone (np. zupki instant w proszku), smażone, panierowane oraz alkohol.
- Najlepszą techniką obróbki cieplnej jest gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez tłuszczu (lub ewentualnie z niewielkim dodatkiem tłuszczu), pieczenie w folii, grillowanie. Nie należy smażyć.
- Zdrowe przepisy znajdzie Pani na blogu: www.zdrowapasja.blogspot.com. Pozdrawiam serdecznie.

Witam serdecznie,

Zamiast suplementacji sugerowałabym zwrócenie uwagi na dietę. W celu wskazania konkretnej przyczyny konieczna byłaby analiza dzienniczka żywieniowego oraz stanu zdrowia. Jednak na chwilę obecną mogę przekazać kilka uwag: proszę zwracać uwagę na jakość spożywanego jedzenia - posiłki powinny być wartościowe, bogate w witaminy i składniki mineralne. Aby to osiągnąć dieta powinna zawierać pełnowartościowe białko, które można znaleźć w chudych wędlinach czy jajach, węglowodany najlepiej w postaci brązowego ryżu czy kasz, tłuszcze roślinne - olej rzepakowy czy oliwa z oliwek oraz oczywiście owoce i przede wszystkim warzywa. Proszę spożywać 4-5 posiłków dziennie co 2,5-4 h starając się, żeby zachować ich regularność. Ważne jest również nawadnianie organizmu - co najmniej 1,5 l dodatkowych płynów w postaci wody mineralnej niegazowanej oraz aktywność fizyczna.

Pozdrawiam

Witam Panią,

Mało prawdopodobne, że chrom pomoże Pani schudnąć. Chrom może nieco hamować apetyt na słodkie ale bezpośrednio nie przyczynia się do redukcji wagi!
Zalecałabym zdrową dietę i kontynuowanie aktywności fizycznej a efekty z pewnością się pojawią.
Proszę zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk