Czy przysługuje mi jakaś renta z racji moich problemów ze zdrowiem psychicznym?

Witam, mam takie pytanie. Od 2-3 lat choruję na depresję. Do lekarza poszedłem dopiero rok temu, gdyż było mi już bardzo ciężko samemu. Dostałem skierowanie do szpitala z napisem ,,PILNE!'', lecz nie zgodziłem się na to. Dostałem od psychiatry zaświadczenie, że odmówiłem leczenia w szpitalu. Poszedłem do innej psychiatry i powiedziałem, że nie chcę iść do szpitala psychiatrycznego. Pani psychiatra dała mi leki i po nich była bardzo lekka poprawa. W szkole miałem duże problemy, gdyż dużo opuszczałem (1 klasa zawodowa i do tego praktyki). Była rozmowa z wicedyrektorką, psychologiem, pedagogiem szkolnym i moją wychowawczynią. Ustaliliśmy, że powinienem jechać do szpitala bez gadania. Podpisałem zgodę na leczenie, lecz po kilku dniach zrezygnowałem z tego, bo boję się szpitala jak i być w innym mieście otoczony innymi ludźmi. Pojechałem do Szczecina z mamą i dostałem nowe leki nasenne i na depresję. Jest lekka poprawa, lecz strasznie źle się czuję psychicznie. Chodziłem do szkolnego psychologa i trochę mi to pomogło. Jest mi ciężko, nie mam sił, ostatnio pojawiły się myśli samobójcze i nie chce mi się żyć. Wszystko mnie przerasta i dołuje. Nic nie sprawia mi przyjemności, czuję się samotny nawet przy najbliższych. Mam uczucie pustki i wielkiego smutku. Moje pytanie jest takie. Czy mogę starać się o jakąś rentę? 23 marca mam 18 urodziny i wtedy odbieram wszystkie papiery ze szkoły i rozwiązuję umowę z pracodawcą i wtedy nie będę miał ubezpieczenia i żadnych pieniędzy. W domu się nie przelewa, więc będę musiał iść do pracy, a ja nie mam sił nawet by wstać z łóżka i zrobić sobie jedzenie. Mogę dostać jakąś rente/zasiłek? Bardzo proszę o pomoc.

Witam. To, czy zostanie Panu przyznana renta zależy głównie od stanu Pana zdrowia i zdolności do pracy, ale na ten temat musi się wypowiedzieć lekarz orzecznik ZUS na podstawie dokumentacji medycznej (historia leczenia) i wywiadu. Jeżeli Pana leczenie ogranicza się do trzech wizyt u lekarza psychiatry w ciągu roku i odmowy hospitalizacji to może być trudne. Jeżeli zadzwoni Pan na infolinię lub do najbliższego oddziału z pewnością udzielą Panu szczegółowych informacji jakie jeszcze warunki trzeba spełnić i czy przyznanie renty jest w Pana przypadku realne.
Co ważne, z opisu wynika, że towarzyszy Panu duży lęk przed hospitalizacją i że lekarz, wicedyrektor, pedagog, wychowawca i psycholog szkolny nie przekonali Pana, że jest to konieczne. Może więc warto ze szkolnym psychologiem omówić swoje obawy przed leczeniem szpitalnym i zmianą miejsca pobytu, szczególnie, że takie rozmowy wiążą się z dobrym doświadczeniem dla Pana? Szczególnie, że to, co bardzo niepokoi, to pogorszenie samopoczucia i myśli samobójcze. W takiej sytuacji hospitalizacja staje się koniecznością, to już nie jest wybór między formami leczenia, ale kwestia ratowania życia. Pobyt w szpitalu daje możliwość doboru czy korekty leku i dawki, postawienia pełniejszej diagnozy i ustabilizowania stanu pacjenta. Później można już planować dalsze działania. W przypadku depresji daje najlepsze wyniki kiedy formy leczenia takie jak farmakoterapia i psychoterapia są łączone, ale tu trzeba też konsekwencji i systematyczności z Pana strony. Poza szpitalem możliwe jest także leczenie w warunkach dziennego oddziału psychiatrycznego, gdzie łączy się farmakoterapię z psychoterapią, a pacjenci przebywają tam kilka godzin dziennie. Myślę, że po pobycie w szpitalu warto tą formę leczenia rozważyć. Pozdrawiam i życzę dobrych decyzji oraz powrotu do zdrowia.