Szanowna Pani niestety nie potrafię pomóc, aczkolwiek myślę że raczej nie
Witam. To, czy zostanie Panu przyznana renta zależy głównie od stanu Pana zdrowia i zdolności do pracy, ale na ten temat musi się wypowiedzieć lekarz orzecznik ZUS na podstawie dokumentacji medycznej (historia leczenia) i wywiadu. Jeżeli Pana leczenie ogranicza się do trzech wizyt u lekarza psychiatry w ciągu roku i odmowy hospitalizacji to może być trudne. Jeżeli zadzwoni Pan na infolinię lub do najbliższego oddziału z pewnością udzielą Panu szczegółowych informacji jakie jeszcze warunki trzeba spełnić i czy przyznanie renty jest w Pana przypadku realne.
Co ważne, z opisu wynika, że towarzyszy Panu duży lęk przed hospitalizacją i że lekarz, wicedyrektor, pedagog, wychowawca i psycholog szkolny nie przekonali Pana, że jest to konieczne. Może więc warto ze szkolnym psychologiem omówić swoje obawy przed leczeniem szpitalnym i zmianą miejsca pobytu, szczególnie, że takie rozmowy wiążą się z dobrym doświadczeniem dla Pana? Szczególnie, że to, co bardzo niepokoi, to pogorszenie samopoczucia i myśli samobójcze. W takiej sytuacji hospitalizacja staje się koniecznością, to już nie jest wybór między formami leczenia, ale kwestia ratowania życia. Pobyt w szpitalu daje możliwość doboru czy korekty leku i dawki, postawienia pełniejszej diagnozy i ustabilizowania stanu pacjenta. Później można już planować dalsze działania. W przypadku depresji daje najlepsze wyniki kiedy formy leczenia takie jak farmakoterapia i psychoterapia są łączone, ale tu trzeba też konsekwencji i systematyczności z Pana strony. Poza szpitalem możliwe jest także leczenie w warunkach dziennego oddziału psychiatrycznego, gdzie łączy się farmakoterapię z psychoterapią, a pacjenci przebywają tam kilka godzin dziennie. Myślę, że po pobycie w szpitalu warto tą formę leczenia rozważyć. Pozdrawiam i życzę dobrych decyzji oraz powrotu do zdrowia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy osoba z depresją może być skierowana do szpitala psychiatrycznego? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Myśli samobójcze a leczenie w zakładzie zamkniętym – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Bulimia i silne myśli samobójcze a przymusowe leczenie w szpitalu psychiatrycznym – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy zdiagnozowanie depresji wiąże się z pobytem w szpitalu? – odpowiada Piotr Pilarski
- Gdzie mogę szybko się zgłosić z bratem,który daje sygnały myśli samobójczych? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Pogorszenie stanu psychicznego podczas leczenia szpitalnego – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Obniżony nastrój, myśli samobójcze i lęki – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Dlaczego nie mogę spać przy mojej depresji? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- W jaki sposób można dostać się na dzienny oddział psychiatryczny? – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Ile czasu zajmuje dojście do siebie po ostrym epizodzie psychotycznym? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
artykuły
Jak leczyć depresję?
Rozpoczęcie leczenia depresji to dla chorego może
Psychiatra - kim jest i co leczy? Jak wygląda wizyta?
Psychiatra diagnozuje i leczy choroby oraz zaburze
Koronawirus. Pierwszy Polak po przeszczepie płuc po COVID-19: "Przeraża mnie, gdy słyszę, że pandemii i koronawirusa nie ma"
Pan Grzegorz to pierwszy Polak, a ósmy człowiek na