Ile czasu zajmuje dojście do siebie po ostrym epizodzie psychotycznym?

Proszę o odpowiedz ile czasu zajmuje dojscie do siebie po ostrym epizodzie psychotycznym? Po 3 miesiacach poszedlem do pracy ale nadal mialem problemy chyba z lękiem i urojeniami i musialem przerwac prace. Teraz znowu mijaja 3 miesiace i szukam pracy ale czuje ze nadal nie czuje sie na silach. Postawiono mi diagnoze CHAD. Moj psycholog do ktorego chodze na terapie twierdzi ze raczej jestem zdrowy ( bylem juz na 20 sesjach ) Moj epizod byl zwiazany z bardzo ciezka odpowiedzialna praca na kierowniczym stanowisku a katrole nad soba stracilem jak wydawalo mi sie ze chciano mnie pobic w pracy ale ucieklem i wtedy stracilem poczytalnosc po tygodniu wyladowalem w szpitalu psychiatrycznym gdzie spedzilem 2,5 tygodnia. Proszę o jak najwiecej opinii.

Dzień dobry,
Niestety nie powiem Panu ile czasu potrzeba na dojście do siebie, gdyż nie ma na to reguły i to bardzo zindywidualizowana kwestia. Ostry epizod psychotyczny to poważna sprawa i przeżycie go oraz czas bezpośrednio po nim są bardzo trudne. Niektórzy pacjenci np. często w przypadku schizofrenii cierpią na tak zwaną depresję popsychotyczną, gdyż nie potrafią sobie poradzić z tym, co ich spotkało. Doradzałabym wizytę u psychiatry, gdyż najprawdopodobniej potrzebna jest Panu farmakoterapia, tym bardziej że wspominał Pan o obecności urojeń i diagnozie CHAD. W tej chwili nie wiem, czy korzysta Pan z tej formy leczenia, ale wnioskuję że chyba nie i podejrzewam, że diagnoza CHAD została postawiona na oddziale. Jeśli zaś chodzi o dochodzenie do siebie po pobycie w szpitalu psychiatrycznym polecam kolejny pobyt, ale na oddziale psychiatrycznym dziennym (otwartym). Pacjenci przychodzą rano na oddział i przebywają w nim zwykle do ok. 13.00 we wszystkie dni robocze i mają zapewnioną w ramach pobytu terapię grupową oraz zajęcia terapeutyczne. Bardzo często pacjentom wychodzącym z oddziałów zamkniętych zaleca się kontynuację leczenia na oddziałach dziennych. Warto taką ewentualność przedyskutować z psychiatrą, który może wystawić skierowanie. Niestety często samo wsparcie psychologa to za mało i wtedy trzeba postarać się o bardziej kompleksowe leczenie. Mam nadzieję, że Pana stan ulegnie poprawie i tego też Panu życzę.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/