Czy skąpstwo to choroba?

Czy skąpstwo to choroba? Gdy byliśmy dziećmi to ojciec nie chciał dać pieniędzy mamie. Bił ją, obrażał wulgarnie i wyzywał. Znęcał się psychicznie. Mój ojciec jest skąpy i nie chce dać pieniądzy mojej mamie. Mówi, że nie będzie utrzymywał mnie i brata. Jednak, gdy przyjdą ludzie do pracy w rolnictwie to im płaci. Czy jego zachowanie to choroba psychiczna? Czy przesadne skąpstwo i złośliwość, znęcanie się psychiczne i wyśmiewanie innych to choroba psychiczna? Dodam, że od początku ojciec źle traktował mamę.

Dzień dobry!

"Skąpstwo" samo w sobie nie jest chorobą psychiczną, może być jednak jednym z jej objawów. Często jest też jedną z cech charakterystycznych, przejawów zaburzeń osobowości, związanych z tendencją do kontroli, dominacji, władczości. Przede wszystkim jest też także rodzajem przemocy ekonomicznej, występującej w Państwa rodzinie obok przemocy fizycznej i psychicznej.

Pozdrawiam!