Czy szereg dolegliwości fizycznych mogło powstać na tle psychicznym?

Witam, mam 20 lat, a czuję się na co najmniej 80. Mam różnorodne objawy: zespół jelita drażliwego, bóle brzucha, bóle w kroczu, częstomocz, nietrzymanie moczu, "strzelanie"/uwieranie stawów, zawroty głowy, wrażenie otumanienia, przewlekły katar i kaszel, ból gardła, ból pleców, czasem mdłości. Czy te różne objawy mogą być w jakiś sposób ze sobą powiązane? W rezonansie głowy nic nie wyszło, przyjmuję leki na nadwrażliwy pęcherz - bez efektu (przyjmowałem również na zapalenie prostaty), na brzuch biorę probiotyk i kwas masłowy, oprócz tego zażywam kompleks witamin i magnez. Kaszel został po krztuścu(astma podobno wykluczona), a katar na skutek skrzywienia przegrody nosowej. W jak dużym stopniu te objawy mogą być na tle psychicznym? Czy może być to jakaś nerwica? Proszę o wskazówki, byłem u neurologa, laryngologa, gastrologa i urologa. Czy jest może jakiś lekarz, który zajmuje się powiązaniem różnych objawów i znalazłby u mnie przyczyny tych wszystkich dolegliwości?

Dzień dobry,

jeżeli jest Pan po tak wielu badaniach, które nie dały jasnej diagnozy prawdopodobieństwo, że jest to na tle psychologicznym wzrasta. Warto, aby Pan zgłosił się na konsultację do dobrego psychologa czy psychoterapeuty, który po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu Pana sytuacji osobistej, rodzinnej czy zawodowej, będzie w stanie zobaczyć, czy może być to problem na tle psychologicznym i zaproponować Panu leczenie. Pozdrawiam Tomasz Kościelny http://subteno.warszawa.pl