Czy taki lęk przed ludźmi jest normlany?

Dzień dobry. Mam 18 lat i zmagam się ze smutkiem trwającym około 2/3 miesiące. Mam problemy z zapanowaniem nad nerwami oraz emocjami. Mam też potworne wyrzuty sumienia oraz wrażenie, że jestem okropna. Nie mam ochoty nic robić nawet rzeczy, które bardzo lubiłam. Mam problemy ze skupieniem się i ze spaniem przez ogrom myśli. Bardzo też boje się przyszłości i nawet gdy chce sobie wmówić, że będzie okej to nie potrafię. Mam problem z delikatnym okaleczaniem, po prostu mnie do tego ciągnie. Zauważyłam też lęk przed ludźmi. W sklepie na ulicy czy w szkole mam potworne wrażenie, że jestem obserwowana, obgadywana itp. Od zawsze byłam wstydliwa. Najczęściej smutek nasila się w godzinach wieczornych i trwa do rana, lecz są dni, gdzie w większości nie wstaje z łóżka. Moje pytanie brzmi: czy to normalne, że przedstawione objawy występują głównie wieczorem i nocą? I czy taki lęk przed ludźmi jest normalny? Powinnam porozmawiać z kimś?

Dzień dobry,
Doradzałabym konsultację z lekarzem psychiatrą, gdyż na podstawie opisanych objawów wnioskuję, iż sytuacja tego wymaga. W szczególności niepokojące jest samookaleczanie się przez Panią. Jeśli chodzi o związek nasilenia objawów z porą dnia to w przypadku depresji zwykle pacjenci mają najgorsze samopoczucie rano z tym, że nie jest to reguła a bardziej statystyka. Opisany przez Panią lęk przed ludźmi wykracza poza normę i ogólnie ma Pani sporo objawów. Podejrzewam, że może to być depresja i leki od psychiatry być może w połączeniu z psychoterapią mogłyby bardzo pomóc. Jest Pani bardzo młodą osobą i mam nadzieję, że Pani stan ulegnie poprawie tylko warto na ten moment zatroszczyć się o swoje zdrowie i skonsultować na żywo ze specjalistą.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog - kulczycka.pl/