Czy taki związek z partnerem ma sens?

Ostatnio relacje z partnerem sa w oplakanym stanie. Prawie sie rozstalismy. Ja jednak walczylam...dzis niby doszlismy do zgody jednak on stawia mase warunkow a wniosek jest jeden-on robi co chce, jak chce a ja mam to akceptowac,byc mila to moze i on sie zacznie starac. Niestety czuje sie z tym zle- jakby chcial mnie sobie podporzadkowac i miec oddzielne zycie...czy powinnam sie zmienic wedlug jego wytycznych? Czy taki zwiazek ma sens?

Ciągłe dostosowywanie się, milczenie czy wycofywanie z własnych potrzeb i oczekiwań dotyczących związku może zrodzić frustracje i głębokie poczucie nieszczęścia. I- paradoksalnie- sprawić, że w oczach partnera ten drugi, uległy partner staje się nieciekawy, bez własnego zdania i poczucia wartości. Z doświadczenia w pracy z parami i małżeństwami wiem, że taka strategia na dłuższą metę nie przynosiła pożądanych rezultatów, często wręcz odwrotne do zamierzonych. Warto dobrze przemyśleć potencjalne koszty i zyski z tej decyzji.

Witam, związek dwojga ludzi, oparty na partnerskich relacjach, powinien zakładać między innymi poszanowanie wzajemnych potrzeb. Jeżeli relacja ma być oparta na ustępstwach tylko jednej strony, a Pani nie chce zaakceptować tych warunków proszę spróbować porozmawiać o tym z partnerem. Może Pani skorzystać z konsultacji z psychologiem, psychoterapii indywidualnej lub par, jeżeli partner wyrazi zgodę na taką formę pomocy. Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy zapraszam do skorzystania z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Jeśli zadaje sobie pani pytanie o sens związku i musi pytać o to na forum, to znaczy, że to nie jest dobry związek i najwyraźniej czuje się pani w nim źle. Związek to partnerstwo i wzajemny szacunek, a nie zmienianie drugiego człowieka wedle swoich oczekiwań. Może pani oczywiście się na to godzić, ale czy będzie pani wtedy szczęśliwa, a przynajmniej zadowolona?

Elżbieta Grabarczyk
Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
http://ppp-salamandra.blogspot.com/