Rola rodziny w procesie leczenia depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jaka jest rola rodziny w leczeniu depresji.

Dzień Dobry Pani,

Rozumiem, tak jak mogę, jakże trudnych emocji może Pani doświadczać.
Coś dzieje się po coś..., bo to co dotychczas funkcjonowało, przestało już działać...

Priorytetowym zagadnieniem jest, czy jest u Pani i Pani Partnera otwartość i gotowość na odbudowanie związku, jeśli tak...
Chcę Pani powiedzieć, że często jest tak (paradoksalnie!), że po zdradzie partnerstwo zyskuje na jakości, właśnie poprzez pracę i skupieniu, by odbudować relację, pojawia się uważność na potrzeby Partnera i chęć ich spełniania oraz codzienne dbanie o siebie, o związek, pojawia się sprawianie sobie przyjemności.
Czyli pojawia się tzw. praca nad związkiem..., bo jednak Partnerzy zaczynają zauważać i odczuwać, jak ważna i znacząca jest dla Nich obecna relacja.
Ponowne spełnione partnerstwo jest możliwe tylko wtedy, gdy oboje Partnerzy są otwarci na swoje potrzeby i gotowi, by na nie wzajemnie odpowiadać.

Podsumowując, jesteście Państwo w takiej drodze, by na nowo przewartościować swoje dotychczasowe życie, zaktualizować swoje potrzeby, priorytety, przyzwyczajenia.
Dążyć do poprawy komunikacji między Państwem, czyli skupiać się na "jakości" związku a nie na "jakoś" związku...

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu na Skype.

Z przesłaniem dla Pani tego, czego Pani teraz najnbardziej potrzebuje,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0

Najczęściej w takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie ze wsparcia specjalisty w procesie psychoterapii (indywidualnej i/lub par i małżeństw). Wspólne przepracowanie kryzysu, odbudowa związku, a w szczególności zaufania, poczucia bezpieczeństwa, więzi i bliskości małżeńskiej jest ciężką pracą wymagająca zaangażowania i motywacji obydwu stron. Potrzebne są z jednaj strony zmiany w zachowaniu i myśleniu obojga partnerów, które wyeliminują przyczyny, które doprowadziły do kryzysu, a z drugiej strony także niezbędne jest wypracowanie nowych zasad panujących w związku, jasnej komunikacji, słuchania wzajemnych potrzeb, oczekiwań, kompromisów. Przepracowanie takiego kryzysu i odnowienie relacji jest jednak możliwe. Zachęcam zatem do zgłoszenia się do psychologa, psychoterapeuty i podjęcia wspólnego wysiłku na rzecz ratowania małżeństwa (jeśli oboje Państwo wyrażacie taka chęć). Może Pani także skorzystać z terapii indywidualnej, by poradzić sobie z uczuciami, które przeżywa Pani obecnie, odbudować samoocenę, poczucie wartości, bezpieczeństwa itp.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy