Czy te dolegliwości są zagrozeniem w przypadku zakażenia koronawirusem?

Witam, czy te dolegliwości są zagrożeniem w przypadku zarażenia koronawirusem? od lat cierpię na łuszczycę skóry. Nie stosuje leków doustnie tylko miejscowo maści ponieważ mam nie dużo wysypów. Dodatkowo od lutego mam dodatkowe pobudzenie komory serca. Leki na to tylko bibloc 1.25 mg. Wyniki badan krwi mam dobre. USG serca wykazało niedomykalność zastawki trójdzielnej 1 stopnia Lekarz uznał że się nie leczy ponieważ nie zagraża to zyciu a serce jest zdrowe i sobie samo z tymi skorczami poradzi.

Redakcja abcZdrowie

Witam, łuszczyca to przewlekła choroba zapalna skóry, która może mieć podłoże immunologiczne. W przypadku ostrej postaci pacjenci muszą przyjmować glikokortykosterydy, jednak w Pani sytuacji choroba nie jest zaawansowana, więc nie musi Pani stosować tak silnych leków. Z kolei problemy kardiologiczne zawsze należy traktować poważnie i kontrolować swój stan zdrowia (serca) regularnie. Jeśli jednak kardiolog stwierdził, że nie ma Pani powodu do obaw, to sądzę, że może Pani żyć i funkcjonować normalnie – na ile obecna sytuacja pozwala. Proszę pamiętać, że stres związany z uporczywym myśleniem o epidemii i ryzyku zachorowania może spowodować nie tylko nasilenie łuszczycy, ale też osłabienie układu immunologicznego, który obecnie jest największym sprzymierzeńcem w walce z nowym wirusem. Jeśli chodzi o chorobę wywoływaną przez SARS-CoV-2, to proszę pamiętać, że wszyscy są narażeni na zachorowanie, niezależnie od wieku czy pozostałych czynników. Natomiast niektórzy są skazani na cięższą postać COVID-19. Do niej należą przede wszystkim osoby w podeszłym wieku oraz posiadające choroby współistniejące, zwłaszcza takie jak nadciśnienie czy cukrzyca i inne choroby autoimmunologiczne oraz poważne choroby serca. Z uwagi na to, że wirus atakuje dolne drogi oddechowe, to jest płuca, szczególnie powinny uważać na siebie osoby cierpiące np. na POChP. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-koronawirusem. Nowe doniesienia mówią o tym, że choroba uszkadza nie tylko płuca, ale i mięsień sercowy – przez receptory ACE-2, występujące i w płucach, i w sercu, wirus wnika do tych organów, siejąc w nich spustoszenie. Na szczęście takie sytuacje są rzadkie, co nie oznacza, że można je bagatelizować. Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do materiału na temat najnowszych odkryć dotyczących grup ryzyka cięższego przebiegu COVID-19 oraz powikłań, jakie choroba może za sobą nieść: https://portal.abczdrowie.pl/czy-po-epidemii-koronawirusa-czeka-nas-dluzsza-kolejka-do-przeszczepu-serca-rozmowa-z-prezesem-polskiego-towarzystwa-kardiologicznego. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.