Czy te leki w końcu pomogą na powikłania po COVID-19?

Witam 15 grudnia przechodziłam Covid. Po tygodniu objawy ustały i wszystko wróciło do normy. Od dłuższego czasu tj. od ok dwóch tygodni mam stan podgoraczkowy, temperatura waha się od 37.0 do 37.4. Na początku myślałam że to nic poważnego natomiast zaczęłam odczuwać kłujący ból w okolicach płuca, który pojawia się raz na jakiś czas a potem w ogóle to nie ma oraz lekki suchy kaszel, jakoś do pięciu kaszlnięć na dobę. Przy kaszlnięcie odczuwam ból płuca prawego. Lekarka stwierdziła, zeam powikłania po Covid i przepisała mi antybiotyk i sterydy ale wciąż mam tą samą temperaturę po 4 dniach brania antybiotyku. Co powinnam zrobić w tej sytuacji i czy jeśli są powikłania to antybiotyk i steryd w końcu pomogą?

Dzień dobry,

Ból w klatce piersiowej może być wynikiem zmian pozapalnych, które naciekają opłucną ścienną. Jednakże należy pogłębić diagnostykę. Po 1 musi Pani zostać zbadana fizykalnie, po 2 warto wykonać EKG i RTG klatki piersiowej.

Pani objawy mogą być przyczyną infekcji bakteryjnej (do których często dochodzi po COVID-19 z uwagi na zaburzenia odporności), zakażenia innym wariantem SARS-CoV-2. Nie można także wykluczyć powikłań kardiologicznych. Przedłużającą się gorączka może świadczyć o infekcyjnym zapaleniu wsierdzia. W razie utrzymywania się objawów, po wykonaniu wspomnianych badań proszę skonsultować się z kardiologiem.