Czy te objawy były spowodowane stresem?

Witam, mam pewien problem. Wczoraj jadąc samochodem rozbolała mnie głowa, zrobiło się duszno, powoli zawężał się obraz widzenia aż do całkowitej ciemności, towarzyszyło temu powolne uciszanie się otoczenia (radia, głosu). Dodatkowo zalały mnie tzw. „Zimne poty”. Przez moment nic nie słyszałam i nie widziałam. Nie miałam siły nic powiedzieć, odczuwałam również ścisk w gardle. Gdy po chwili wróciły zmysły, odczułam potrzebę wymiotów. No i wszystko wróciło do normy, tylko ręce miałam jakby takie ciężkie. Czy to mogło być spowodowane stresem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku nieprzewidzianej sytuacji wywołującej stres dochodzi do skoku adrenaliny. Nagły stres sprawia, że serce przyspiesza, następuje wzrost temperatury ciała, źrenice rozszerzają się, a mięśnie napinają. Dochodzi do tego uczucie suchości w ustach oraz drżenie rąk, nóg lub całego ciała. Wielu ludzi doświadcza również zimnych potów, o których Pani wspomina.

Stres jest niekorzystny dla całego organizmu, w związku z czym oddziałuje na ogólne samopoczucie. Może wpływać na jakość widzenia, objawiać się bólami głowy, dusznościami czy nudnościami. Często dochodzi do tego uczucie ucisku w gardle lub klatce piersiowej.

Powyższe objawy mogą być reakcją organizmu na nagły stres lub być objawem nerwicy. Niewykluczone, że mogą również oznaczać jednostkę chorobową, dlatego jeśli podobne odczucia będą Pani towarzyszyć częściej, proszę iść do lekarza. Po wykluczeniu chorób, warto udać się do psychologa lub psychoterapeuty, aby zlokalizować źródło stresu oraz nauczyć się z nim radzić.

Więcej o objawach stresu przeczyta Pani w naszym artykule dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-stresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.