Czy te skurcze w 6 tygodniu ciąży są niepokojące?

Witam, jestem w 6 tygodniu ciąży, od jakiegoś tygodnia odczuwam skurcze mniej więcej takie jak przed miesiączka. Byłam u lekarza powiedział że to normalne. Jednak bardzo się martwię... Udać się do innego lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić, czy Pani skurcze znamionują jakieś zagrożenie dla ciąży – to może ocenić tylko lekarz, więc warto przede wszystkim zaufać jego opinii. Jeśli z jakiegoś powodu nie ufa Pani jego osądom, nic nie stoi na przeszkodzie, by zasięgnąć rady innego specjalisty.

Choć skurcze i bóle podbrzusza są dla ciężarnych niepokojące, to nie zawsze są powodem do stresu. Proszę pamiętać, że zarówno gwałtowny przyrost hormonów, jak i systematycznie wzrastanie zarodka oraz rozciąganie się macicy mogą przyczyniać się do bólu brzucha. Proszę zapoznać się z tym artykułem, może Panią uspokoi: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Niekiedy ginekolog zaleca stosowanie magnezu, środków rozkurczowych, a w sytuacji gdy podejrzewa, że skurcze mogą zwiastować poronienie zagrażające – przepisuje leki hormonalne zawierające dydrogesteron, by podtrzymać ciążę. Więcej na ten temat pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/duphaston-wskazania-dzialanie-dawkowanie.

Proszę również uważnie obserwować swój organizm – jeśli cokolwiek Panią niepokoi, warto skontaktować się z ginekologiem, który po wykonaniu USG będzie w stanie wykluczyć wszelkie nieprawidłowości na tym etapie ciąży.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.