Czy to anemia czy coś innego?

Dzień dobry, jestem młodą, 25-letnią kobietą. Okolo 10 lat temu stwierdzono u mnie anemię, ktora od tego czasu powraca w silniejszej postaci lub utrzymuje się w słabszej. Ostatnio, jakieś dwa tygodnie temu, stwierdziłam u siebie napadowe bóle głowy, utratę równowagi, zawroty głowy, szybkie męczenie się. Mam suchą skórę, łamliwe paznokcie i słabe włosy. Jestem dosyć blada i mam wieczne cienie pod oczami. Ostatnio bez wyraźnego powodu puchną mi dziąsła. Zauważyłam też obrzęk węzłów chłonnych w okolicy gardła utrzymujący się od około tygodnia. Prawie codziennie mam krwotok z nosa rano lub wieczorem. Ciężko mi wstać z łóżka, choćbym nawet spała 10 godzin. Czuję się zmęczona i zniechęcona bez wyraźnych powodów. Zażywam żelazo, kompleks witaminy B i kwas foliowy, ale nie pomaga mi to. Co robić? Czy to anemia czy coś więcej i jak sobie z tym poradzić? Dziękuję.
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam,

Opisane objawy są zdecydowanie niepokojące i wymagają diagnostyki. Część z nich może wynikać z niedokrwistości, ale nie wszystkie. Konieczna jest wizyta u lekarza który przeprowadzi wywiad, zbada Panią i zleci badania dodatkowe. Jeśli stwierdzona zostanie niedokrwistość należy zawsze szukać jej przyczyny. Występowanie jej od wielu lat mimo leczenia powinno budzić niepokój i czujność lekarza w poszukiwaniu etiologii. Pamiętać należy iż niedokrwistość może być jednym z symptomów wielu poważnych chorób, m.in. szpiku. Konieczne jest jak najszybsze wdrożenie diagnostyki.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty