Czy to może być nerwica i wymagana jest wizyta u specjalisty?

Witam, jestem mężczyzną w wieku 22 lat. Od około 4 miesięcy występują u mnie zawroty głowy. W początkowym okresie miały one miejsce tylko i wyłącznie w miejscach takich jak sklepy, galerie handlowe - każde wyjście do takiego miejsca powodowało zawroty głowy. Jednak w ciągu kolejnego miesiąca nasiliły się one tak, że są odczuwalne także na świeżym powietrzu (do dziś). Pojawiły się także podczas jazdy samochodem - wcześniej przejechanie 1500 km nie było dla mnie problemem, bardzo to lubiłem, a teraz każda podróż za kierownicą to masa złych myśli odnośnie tych zawrotów. Do zawrotów głowy dochodzą czasami także problemy z przełykaniem (uczucie braku możliwości przełknięcia śliny, skupianie się na tym). Byłem u lekarza rodzinnego, morfologia w porządku, EKG także. Zbadany został błędnik przez laryngologa, w porządku. Odwiedziłem także neurologa, badanie nie wykazało niczego niepokojącego, otrzymałem tabletki Artigo (na zawroty głowy), pomogły, ale tylko na jakiś czas (już ich nie stosuję). Do tego wszystkiego dochodzi problem z nadmiernym odbijaniem się (być może powiązane). Objawy są najmocniejsze (mocne zawroty głowy, uczucie niepewności) na drugi dzień po spożyciu alkoholu na tzw. kacu. Ciężko mi podjąć jakiekolwiek dalsze kroki, skoro do tej pory nic nie zostało wykazane i wszystko jest w porządku. Czy może być to nerwica i wymagana jest wizyta u specjalisty z tej dziedziny? Dodam, że przez ostatnie dwa lata miałem wiele sytuacji stresowych, tj. śmierć bardzo bliskiej osoby z powodu raka, do tego prowadzę mimo młodego wieku własną firmę od 3 lat. Przez pierwszy rok było ciężko, miałem wiele powodów do zmartwień i stresu, ale w tym momencie wszystko jest tak jak należy, wszystko się układa bardzo dobrze, zarówno prywatnie jak i zawodowo. Będę wdzięczny za poradę.

Jak najbardziej warto wybrać się do psychologa. Znaczna część opisanych przez Pana objawów jest dosyć charakterystyczna dla nerwicy wegetatywnej. Może być to efektem wspólnego nałożenia się przemęczenia oraz stresu.

Nie ma - moim zdaniem - sensu zwlekać z wizytą i nadal się męczyć. Skoro już tyle udało się Panu osiągnąć (prowadzenie z powodzeniem własnej działalności w tak młodym wieku) to szkoda by dolegliwości uniemożliwiły dalsze funkcjonowanie, zarówno na gruncie osobistym jak i zawodowym.

Rozmowa z psychologiem wiele wyjaśni i z pewnością pozwoli się wyzbyć wielu obaw i wątpliwości. Dodam, ze absolutnie nie ma się czego wstydzić jeśli chodzi o spotkanie z psychologiem - proszę zrwócić uwagę, że psychologowie są obecnie standardem w sztabach trenerskich zarówno w sportach indywidualnych jak i zespołowych.

Ziołolecznictwo oferuje szeroki wachlarz surowców, które z powodzeniem (i to od wielu lat) są stosowane w terapiach nerwic wegetatywnych. Najpierw jednak wymagana jest diagnoza (to raz), poza tym może się okazać, że konieczne będzie przyjmowanie leków (to dwa). Są to czynniki mające ogromny wpływ na możliwość zastosowania ziół.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl