Czy to możliwe, żeby była to nerwica?

Witam, od jakichś dwóch lat mam ciagłe, całodniowe duszności i ściska mnie w gardle. Czasami mijało to na jakiś czas, miesiac, a potem wracało nasilone. Dodam, że mam też dość często derealizacje i nie mam siły totalnie na nic. Czy możliwe, aby była to nerwica?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Pani objawy faktycznie mogą mieć podłoże w nerwicy, bądź też innych zaburzeniach psychicznych. Wskazuje na to opisane przez Panią uczucie derealizacji oraz brak energii do funkcjonowania.

Całodniowe duszności i ucisk w gardle mogą być jednak symptomami innych schorzeń, niezwiązanych z psychiką. Trzeba sobie też odpowiedzieć, czy pojawiają się one w sytuacjach stresowych, czy towarzyszą Pani cały czas, niezależnie od czynników zewnętrznych. W obu przypadkach warto udać się do lekarza i wykonać np. TK płuc i badanie spirometrii.

Dodatkowo radzimy Pani udanie się na konsultację do psychologa. Odpowiedni specjalista będzie w stanie zdiagnozować źródło problemów z derealizacją i brakiem energii.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w materiałach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-ze-mam-nerwice-lub-depresje

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nerwica-objawia-sie-bolami-gardla

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.