Czy to możliwe, żeby można było przytyć 1,5 kg w ciągu jednego miesiąca?

Witam, czy to możliwe żeby można było przytyć 1,5 kg w ciągu jednego dnia? Biegam prawie codziennie po 48 min w foliowym dresie waga mi wcale nie spada, albo jeszcze tyję...Jem zdrowo nie używam cukru mało węglowodanów jak zjem ciasto typu sernik waga podnosi się o półtora kilograma, czy to możliwe? Mam drażliwe jelito czy to powód tego czy z wagą może być coś nie tak? I jeszcze jedno czy od mleka się tyje? Mam nietolerancję na kazeinę i gluten...Dziękuję za odp

Sama waga nie jest dobrym wyznacznikiem, różnice dzienne mogą wynosić 0,5 - 1kg. Związane jest to z różnicą poziomu wody ustrojowej w organizmie czy też rodzajem i ilością spożywanych posiłków w ciągu dnia. Najlepiej ważyć się raz w tygodniu, tego samego dnia, o tej samej porze. Radzimy Pani wybrać się na badanie analizatorem składu i masy ciała - tylko takie badanie pozwala na stwierdzenie czy proporcje tkanek (tłuszczowej i beztłuszczowej) są prawidłowe. Być może w związku z podjętą aktywnością fizyczną rośnie tkanka mięśniowa, którą odbiera Pani za niepokojący wzrost wagi. Jeżeli ma Pani nietolerancje na kazeinę i gluten nie powinna Pani spożyć żadnych produktów mlecznych (w tym jogurtu, twarogu, serków), ani produktów zawierających gluten. Ważne, aby Pani codzienne odżywianie pokrywało zapotrzebowanie organizmu na wszystkie niezbędne składniki. Zbyt mała podaż kalorii może powodować odkładanie się tkanki tłuszczowej. Najlepiej udać się do dietetyka,który wykona Pani analizę masy i składu ciała oraz na podstawie wyników i wywiadu będzie mógł przygotować odpowiednią dla Pani terapię żywieniową.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Droga Pani!

Nieodpowiednio dobrana kaloryczność diety oraz nieprawidłowe zbilansowanie mogą nie powodować chudnięcia, a nawet mogą skutkować przybraniem masy ciała. Zachęcałabym do konsultacji dietetycznej, tym bardziej, że uprawia Pani sport. Dodam także, że w przypadku uprawiania aktywności fizycznej, masa ciała nie jest odpowiednim wyznacznikiem postępów w diecie. Należy dokonywać analiz składu ciała oraz pomiarów obwodów. Wynika to z faktu, iż tkanka mięśniowa jest cięższa, ale zajmuje mniej objętości niż tkanka tłuszczowa.
Zachęcam również do skonsultowania się z psychologiem lub psychodietetykiem. Często zdarza się, iż przy nadmiernym skupieniu na gubieniu kilogramów psychika odmawia posłuszeństwa i przeszkadza temu procesowi.

Odpowiadając na pytanie dotyczące mleka: bezpośrednio od samego mleka się nie tyje. Jest ono bardzo dobrym źródłem białka i wapnia w diecie.

Radzę, aby zastanowiła się Pani również, czy w codziennym żywieniu nie popełnia Pani błędów związanych z występującymi nietolerancjami pokarmowymi. Niedokładna eliminacja składników szkodliwych może również przeszkadzać w procesie chudnięcia.

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Witam Panią,

Wahania wagi w ciągu dnia mogą dochodzi nawet do ponad 2kg. Nie jest to związane ze wzrostem tkanki tłuszczowej ale z poziomem zatrzymanej wody metabolicznej. Proszę zwracać uwagę na to ile czystej wody mineralnej w ciągu dnia Pani wypija. Piecie odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne, aby odpowiednio nawodnić organizm. Pewne ilości płynów organizm wytwarza sam z trawienia produktów spożywczych, jednak te ilości są zbyt małe i organizm płynów domaga się od Nas. Jeżeli pijemy zbyt mało to organizm zaczyna robić zapasy, rezerwę i wodę zatrzymuje. Tak najprościej to wytłumaczyć. Zatrzymane płyny metaboliczne powodują, że puchniemy, czujemy obrzęki nóg, rąk czy twarzy a waga rośnie. Nie zawsze wysoka masa ciała świadczy jedynie o nadmiarze tkanki tłuszczowej, ale również o zbyt dużej ilości zatrzymanej wody., ale nie widzę u Pani danego problemu
Zatrzymanie wody w organizmie powoduje również kawa(kofeina), czarna herbata(teina), sól i alkohol. Dodatkowo zalecam picie ziół typu: pokrzywa, koper włoski, rumianek, mięta itp które oczyszczą Pani organizm. Rano na czczo (o ile nie podrażnia to Pani przewodu pokarmowego) warto wypić szklankę wody z sokiem z cytryny, ponieważ działa detoksykująco i poprawia przemianę materii.
Jeżeli chodzi o mleko to od samego mleka się nie tyje, chyba że piłaby go Pani w bardzo dużych ilościach i to bardzo tłuste.
Proszę zadbać o zbilansowaną dietę a waga powinna spadać.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Szanowna Pani,
Dobowe wahania wagi mogą przybrać takie wartości. Do oceny postępów dużo lepszy niż sama waga będzie analizator składu ciała. Taką analizę można wykonać u dietetyka, który dodatkowo oceni Pana jadłospis. Być może w nim są jakieś błędy. Jeżeli chodzi o nietolerancję kazeiny, nie powinna Pani spożywać produktów mlecznych.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl