Czy to zaburzenie ma podłoże genetyczne?

Dzień dobry, Bliska mi osoba, która ma formalnie stwierdzony zespół Aspergera, poddała się badaniu genetycznemu - kariotypowi molekularnemu, mikromacierzy CGH, sprawdzającemu mikrozmiany w genach (chromosomach), wykrywającemu m.in. mutacje znane jako te związane z autyzmem. Uzyskała wynik PRAWIDŁOWY. Stąd pytanie, czy zaburzenie jakim jest u niej zespół Aspergera, nie ma podłoża genetycznego? Czy autyzm może rozwijać się bez nieprawidłowości w genach? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź, Pozdrawiam.

mgr Zenona Tymecka Pedagog

Dzień dobry Pani w odpowiedzi na Pani pytanie .Moim zdaniem zachowanie dzieci nie zawsze ma podłoże genetyczne(może mieć wpływ w zależności od przeprowadzonych badań)Zachowanie naszych dzieci zależy od nas samych,od relacji zachodzących między członkami rodziny (począwszy od rodziców i dziadków).Dziecko jest jak gąbka chłonie wszystko dobro i zło. Należy kontrolować nasze zachowanie w szczególności przy dzieciach.Agresja pobudza agresję,wyciszajmy się podczas kłótni,rozmawiajmy ,Nie uciekamy od problemu.Jezeli dziecko jest bardzo agresywne nie reagujemy gniewem ,sami się wyciszmy i rozmawiajmy spokojnie.Wiem ,że to może być trudne malymi krokami możemy pokonać nasz problem.Jezeli dziecko jest małe to przy złym zachowaniu nie karać tylko przytulać i mówić kocham.Pozdrawiam