Czy to zaburzenie może trwale uszkodzić mózg i pamięć?

Choruję na nerwicę lękową. Bywa, że zapominam słów a w trakcie rozmowy muszę powtarzać w głowie cały jej przebieg i ostatnie słowa rozmówcy aby móc odpowiadac. Zapominam o czym przed chwilą myślałam i co robiłam. Zawsze miałam niebywałą pamięć -krótkotrwałą i długotrwałą.Chciałabym wiedziec czy to zaburzenie może trwale uszkodzić mózg i pamięć? Jak fizycznie dochodzi do tego objawu? Jaka reakcja zachodzi w glowie? Czy odzyskam dawną sprawność po psychoterapii,czy muszę brac leki? Bardzo cierpię

Jednym z objawów nerwicy lękowej są problemy ze skupieniem uwagi, co ma bezpośrednio wpływ na procesy poznawcze i zapamiętywanie. W skrajnych przypadkach, gdy stres osiąga bardzo wysoki poziom, może nawet dojść do amnezji. Zwykle jednak, gdy stres opada, ludzki mózg powoli odzyskuje do świadomości zapomniane zdarzenia. Pozytywną wiadomością jest to, że mózg ludzki jest bardzo plastyczny i zdolny do szybkiej regeneracji. Dlatego psychoterapia - niekiedy w połączeniu z odpowiednimi lekami - jest skutecznym remedium na pozbycie się chronicznych lęków, co z kolei skutecznie i odczuwalnie usprawnia funkcjonowanie procesów poznawczych.

Dzień Dobry Pani,

Psychoterapia poznawczo-behawioralna byłaby dla Pani skuteczną formą leczenia opisanych przez Panią symptomów.
Jest to proces terapeutyczny, o dużej skuteczności, wymagający czasu, zaangażowania i aktywnej współpracy, do którego Panią serdecznie zachęcam.

Z przesłaniem dla Pani pomyślności w codzienności,
irena.mielnik.madej@gmail.com