Czy waga 109 kg może wynikać z obrzęku?

Dzień dobry czy po aribice może wystąpić obrzęk . Ważę 109 kg , Wyniki OB 24 icd9- c59) wynik 24, crp(icd9-I81)8.89, RF(ana2) dodotnie. Oczywiście wszyscy nie tylko lekarze zarzucają że jestem otyła a ja uważam że to obrzęk .

Dzień dobry,

Obrzęki mogą występować w różnych jednostkach chorobowych i być następstwem różnych stanów metabolicznych organizmu. Możemy je podzielić na miejscowe i uogólnione. Przyczyną tych uogólnionych może być niewydolność serca, zespół nerczycowy, czy marskość wątroby- są wówczas bardziej nasilone.Niekiedy mogą być wynikiem niewydolności zastawek żylnych, czy niedoborów białkowych. Do zatrzymana wody w organizmie kobiety może również dochodzić w zależności od fazy cyklu - zwykle wyższe stężenie estrogenów we krwi może predysponować do tego Warto wykonać oznaczenie składu masy ciała, co umożliwi Pani określenie ilości tkanki tłuszczowej i odniesienie jej ilości % do Pani grupy wiekowej, wtedy będzie wiadomo, czy ma Pani jej za dużo. Te najczęściej używane wykorzystują do "obliczeń" analizę bioimpedancji elektrycznej. Jeśli jednak okaże się, że ma Pani zbyt dużo tkanki tłuzczowej warto oznaczyć hormony tarczycy i wykonać test OGTT z 75 g glukozy z jednoczesnym określeniem stężenie glukozy i insuliny na czczo , 1h i 2 h po wypiciu roztworu glukozy. Niewykluczone, że może mieć Pani insulinooporność, która może utrudniać redukcję masy ciała.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych