Czy warto się odchudzić?

Witam, mam na imię Paweł, mam 12lat 1.55m wzrostu i ważę ok 56-58kg, w rok szkolny jestem aktywny, tylko niestety wraz z aktywnością jem więcej i o nie kontrolowanych porach. Jeszcze nie próbowałem się odchudzać, w rodzinie nie występuje otyłość, nie byłem u dietetyka. Nie choruję na żadne choroby. Tu podam mniej więcej pory o których jem. O 7-30 śniadanie na śniadanie przeważnie jem kanapkę z szynką lub ogórkiem pomidorem itp. 10-30 kilka kanapek ok 2/3 o około 15-30 mam obiad o 18-00 Kotlet z piersi kurczaka lub schab z ziemniakami surówką podwieczorek nie mogę podać co dokładnie gdyż często jem co innego i trudno zapamiętać o 21-20 mam kolację przeważnie to jest ryż z sosem słodko kwaśnym, lub naleśniki z jogurtem naturalnym. Piję przeważnie herbatę wodę soki nie pije coli lub innych napoi zawierających sztuczne barwniki słodziki itp. W lato spędzam ok 3/6 godzin na boisku nie licząc niedziel w zimę nie uprawiam żadnych.

Witam serdecznie!

Według analizy siatek centylowych, masz naprawdę tylko lekką nadwagę, a już na pewno nie otyłość, o której piszesz w swoim pytaniu. W Twoim wieku nie powinno się stosować żadnych diet odchudzających. Najlepszym wyjściem jest wprowadzenie małych zmian w diecie oraz zwiększenie wysiłku fizycznego, który deklarujesz.

Bardzo dobrze, że pilnujesz regularności zjadanych posiłków - odstępy około 3 - godzinne między poszczególnymi posiłkami są polecane, aby zachować prawidłową masę ciała. Powinieneś jednak bardziej urozmaicić swój jadłospis - jest w nim sporo pieczywa, a w posiłkach królują kanapki. Na śniadanie zamiast kanapek z pomidorem czy ogórkiem możesz przyrządzić np. zupę na bazie mleka i suszonych owoców z porcją otrąb (otręby są źródłem błonnika pokarmowego, który daje uczucie sytości i zapobiega zaparciom) czy koktajl z jogurtu naturalnego, bananów i orzechów. Podobnie z jedzeniem zabieranym do szkoły - weź ze sobą kanapkę, ale dodatkowo możesz zjeść ulubiony owoc czy wypić kefir, sok warzywny.

To normalne, że zwiększając aktywność fizyczną, mamy większy apetyt. Np. podczas gry w piłkę nożną możesz w czasie 1 godziny spalić średnio 650 kcal! Dlatego masz ochotę na dodatkowy posiłek. Postaraj się, żeby także w okresie zimowym ruszać się więcej. Możesz wychodzić na spacery, zjeżdżać na sankach, nartach - po prostu jak najwięcej się ruszać. To pomoże utrzymać prawidłową masę ciała.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska