Czy węzeł chłonny powiększył się na skutek szczepienia?

Powiększony węzeł chłonny. Witam 5 dni po szczepieniu przecież covid szczepionka pfizer (pierwsza dawka) poczułem ból pod pachą po stronie szczepienia.Prawdopodobnie jest to powiększony węzeł chłonny.Ból ustąpił po 2 dniach.Węzeł jest miękki , ruchomy , bezbolesny. Czy powiększenie wiąże się ze szczepieniem? Po szczepieniu duży ból ręki który ustąpił po 2 dniach lecz niepokoi mnie fakt , że węzeł powiększył się po 5 dniach a nie od razu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wskazane przez Pana samoistne powiększenie węzłów chłonnych po przyjęciu szczepionki przeciwko Covid-19 to jedna z możliwych reakcji organizmu na podany preparat i świadczy o tym, że układ odpornościowy prawidłowo zareagował i zajmuje się wytwarzaniem przeciwciał. Producenci szczepionek podają, że dolegliwość powiększenia węzłów chłonnych jest jednym z możliwych zdarzeń niepożądanych po szczepieniu preparatem Moderny lub Pfizera, szacunkowo występuje u 11,6% osób po pierwszej dawce i 16% osób po drugiej dawce.

Ból i tkliwość występuje po stronie zastrzyku i najczęściej – tak jak u Pana – ustępuje samoistnie po kliku dniach. Całkowite wycofanie się zmian nie następuje z dnia na dzień, bowiem układ odpornościowy pozostaje w gotowości do działania przeciwko zagrożeniu. Jeśli stan węzła chłonnego budzi Pana niepokój po tygodniu od wystąpienia objawu, proszę skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

W tym linku znajdzie Pan dokładne omówienie tematu powiększenia węzłów chłonnych po szczepieniu przeciwko koronawirusowi: https://portal.abczdrowie.pl/objaw-poszczepienny-przypominajacy-nowotwor-piersi-czy-jest-sie-czego-obawiac-wyjasnia-prof-szuster-ciesielska.

Zachęcam także do zapoznania z innymi artykułami, które przygotowała nasza redakcja w temacie powiększonych węzłów chłonnych:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.