Czy wystający brzuch to efekt lordozy?

Dzien Dobry , moja córka 13 letnia ma wystajcy brzuch . Czytam w internecie ze to moze byc z powodu lorkozy . Nie wiem co ma z tym zrobic , proszę o pomoc czasami dzieci śmieją sie z niej że ma taki brzuch . Dziękuje

Dzień dobry,
najważniejsza jest informacja czy masa ciała Córki jest prawidłowa i proporcjonalna do wzrostu. Nadmierna lordoza lędźwiowa powoduje wrażenie wystającego brzuszka u dzieci, ale takie zjawisko dotyczy najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym. U dzieci starszych wystający brzuszek najczęściej jest spowodowany nadmierną masą ciała. Jeśli natomiast masa ciała jest prawidłowa, warto rozważyć konsultację w poradni gastrologicznej, szczególnie jeśli Córka miewa dolegliwości bólowe brzucha lub tendencję do wzdęć.