Czy zakwas z buraka zaszkodzi ciąży?

Jestem w III trymestrze ciąży obecnie 33 tydzień. Od 28 tygodnia do 32 tygodnia piłam najpierw co drugi dzień około pół szklanki, póżniej codziennie pół szklanki zakwasu z buraka. Dowiedziałam się nie dawno, że koleżanka leżała w szpitalu z dziewczyną, która piła szklankę zakwasu z buraka dziennie w III trymetrze, a u dziecka wykryto wadę serca (Przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego) i stwierdzono, że to przez zakwas z buraka. Teraz ogromnie się martwię, że zaszkodziłam dziecku... czy naprawdę można zaszkodzić dziecku burakami???
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

nie da się jednoznacznie wskazać przyczyny wystąpienia wady serca u dziecka, czy wiązać ją z piciem zakwasu z buraka.

Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytania, by może rozwieją Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-picie-zakwasu-z-burakow-jest-bezpieczne-w-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-sok-z-burakow-jest-niewskazany-w-ciazy.

Na pewno zakwas buraczany jest bardzo zdrowy i zaleca się go ciężarnym, zwłaszcza gdy ma ona stwierdzone niedobory żelaza lub kwasu foliowego. Zakwas buraczany jest także bogactwem witaminy C, a także witamin z grupy B, więc picie go – zwłaszcza w okresie ciąży – jest wskazane. Jednak, co istotne, należy zachować ostrożność z ilością – w burakach, a raczej w zakwasie z nich, może być zbyt duże stężenie azotanów.

I to one teoretycznie mogą być zagrożeniem dla płodu – duże ilości mogą wykazywać działanie mutagenne, kancerogenne i teratogenne. Co ciekawe jednak, nie ma żadnych danych, które dokumentowałyby przeciwwskazania do stosowania soku z buraka (poza chorymi na dnę moczanową, reumatyzm czy kamicę nerkową – buraki zawierają szczawiany).

Jest jednak mało prawdopodobne, by picie takich ilości kwasu buraczanego i w takiej częstotliwości, o jakiej Pani wspomina, miało jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie Pani dziecka.

Być może zainteresuje Panią nasz artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/kwas-z-burakow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty