Czym leczyć anemię?

Witam ponownie, dziękuję za odpowiedź i rozumiem że same wyniki labolatoryjne to niewiele, aby móc więcej doradzić. Uzupełnie tym, że czuję się osłabiona, zmęczona, ciągle chce mi się spać. Zrobiłam morfologię, niedługo wybieram się do lekarza. Wydaje mi się, że mam anemię. Jak ją się leczy? Jaki preparat z żelazem mogłaby pani polecić? Po jakim czasie mogłabym poczuć się lepiej? I ostatnie pytanie o czym mogą świadczyc dość wysokie wyniki limfocytów? Dziękuję
ponad rok temu

Szanowna Pani,

Objawy, jakie Pani opisuje, mogą towarzyszyć niedokrwistości, jednak podstawą jej rozpoznania jest wynik morfologii krwi i ew. zlecone na jej podstawie badania dodatkowe.

Relatywnie najczęściej wstępującą jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jednak w każdym przypadku należy dążyć po pierwsze do rozpoznania rodzaju, a następnie do określenia przyczyny niedokrwistści. Takie postępowanie pozwala na zastosowanie odpowiedniej terapii.

Nie będę Pani polecała określonego preparatu żelaza, gdyż przede wszystkim należy ocenić czy rzeczywiście to jego niedobór jest przyczyną Pani dolegliwości.
Lekarz, do którego powinna się Pani zgłosić, w razie potwierdzenia tej właśnie przyczyny napewno dobierze odpowiedni preparat, który w razie złej tolerancji można zastąpić innym.

Odpowiadając na ostatnie Pani pytanie dotyczące podwyższonej liczby limfocytów (szkoda, że nie zamieściła Pani wartości) zastrzegam, że wymienię niektóre możliwe przyczyny, nie wypowiadając się, która znich może Pani dotyczyć, gdyż bez dokładniejszej diagnostyki nie jest to możliwe.

O podwyższonym poziomie limfocytów mówimy, gdy ich liczba w surowicy krwi przekracza 5000/mcl.
Przyczynami mogą być m.in.:
1)przewlekłe zakażenia bakteryjne
2)wirusowe zapalenie wątroby
3)zakażenia wirusowe
4)nowotwory wywodzące się z układu limfatycznego

Jeszcze raz zaznaczam, że w przypadku stwierdzenia podwyższonego poziomu limfocytów w badaniu morfologii krwi, należy przede wszystkim zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi dokładny wywiad oraz zleci niezbędne badania dodatkowe w celu wyjaśnienia przyczyny. To pozwoli zaplanować odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.