Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 5 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czym leczyć anemię?

Witam ponownie, dziękuję za odpowiedź i rozumiem że same wyniki labolatoryjne to niewiele, aby móc więcej doradzić. Uzupełnie tym, że czuję się osłabiona, zmęczona, ciągle chce mi się spać. Zrobiłam morfologię, niedługo wybieram się do lekarza. Wydaje mi się, że mam anemię. Jak ją się leczy? Jaki preparat z żelazem mogłaby pani polecić? Po jakim czasie mogłabym poczuć się lepiej? I ostatnie pytanie o czym mogą świadczyc dość wysokie wyniki limfocytów? Dziękuję
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Szanowna Pani,

Objawy, jakie Pani opisuje, mogą towarzyszyć niedokrwistości, jednak podstawą jej rozpoznania jest wynik morfologii krwi i ew. zlecone na jej podstawie badania dodatkowe.

Relatywnie najczęściej wstępującą jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jednak w każdym przypadku należy dążyć po pierwsze do rozpoznania rodzaju, a następnie do określenia przyczyny niedokrwistści. Takie postępowanie pozwala na zastosowanie odpowiedniej terapii.

Nie będę Pani polecała określonego preparatu żelaza, gdyż przede wszystkim należy ocenić czy rzeczywiście to jego niedobór jest przyczyną Pani dolegliwości.
Lekarz, do którego powinna się Pani zgłosić, w razie potwierdzenia tej właśnie przyczyny napewno dobierze odpowiedni preparat, który w razie złej tolerancji można zastąpić innym.

Odpowiadając na ostatnie Pani pytanie dotyczące podwyższonej liczby limfocytów (szkoda, że nie zamieściła Pani wartości) zastrzegam, że wymienię niektóre możliwe przyczyny, nie wypowiadając się, która znich może Pani dotyczyć, gdyż bez dokładniejszej diagnostyki nie jest to możliwe.

O podwyższonym poziomie limfocytów mówimy, gdy ich liczba w surowicy krwi przekracza 5000/mcl.
Przyczynami mogą być m.in.:
1)przewlekłe zakażenia bakteryjne
2)wirusowe zapalenie wątroby
3)zakażenia wirusowe
4)nowotwory wywodzące się z układu limfatycznego

Jeszcze raz zaznaczam, że w przypadku stwierdzenia podwyższonego poziomu limfocytów w badaniu morfologii krwi, należy przede wszystkim zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi dokładny wywiad oraz zleci niezbędne badania dodatkowe w celu wyjaśnienia przyczyny. To pozwoli zaplanować odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy