Czym można wzmocnić organizm?

Witam. Dziewczyna od kilku dni źle się czuje. Jest śpiąca, wszystko ją boli. Prędzej miała anemie nawracają. Teraz wyniki odebrała. Hemoglobina 16, Czy to możliwy nawrót anemii? Lekarz dopiero w piątek, a ona ledwo chodzi. Czym mocna wzmocnić organizm?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

złe samopoczucie to niestety objaw nieswoisty – może wskazywać na wiele chorób o różnej etiologii. Trudno również zdiagnozować anemię na podstawie samej wartości hemoglobiny – do tego potrzebne jest oznaczenie poziomu czerwonych krwinek, hematokrytu, żelaza i ferrytyny. O anemii może Pan przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-anemii.

Natomiast w przypadku Pańskiej partnerki hemoglobina nie jest obniżona – normy tego parametru w przypadku kobiet to 12-16 g/dl. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niski-poziom-hemoglobiny-przyczyny-leczenie.

Ponieważ podał Pan za mało szczegółów odnośnie samopoczucia partnerki, to trudno mówić o jakichś zaleceniach – na pewno nie istnieje uniwersalne remedium na poprawę stanu zdrowia w kilka dni, zwłaszcza gdy nie została poznana przyczyna takiego stanu rzeczy. Sugeruję kontakt z lekarzem, ponieważ konieczna jest ocena badań laboratoryjnych – nie tylko wartości koniecznych do zdiagnozowania anemii. Niewykluczone również, że przyczyną osłabienia partnerki są niedobory – warto zwrócić uwagę choćby na dietę i przeanalizować ją pod kątem wartości odżywczych oraz zasobności w żelazo, jod, witaminy z grupy B, witaminę D3 oraz białko. Być może zainteresuje Pana ta infografika: https://zywienie.abczdrowie.pl/5-niedoborow-witamin-wypisanych-na-twarzy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.