Do jakiego specjalisty mam zapisać mamę?

Dzień dobry, do jakiego lekarza specjalisty zapisać mamę 66 lat, której w badaniach wyszło białko w moczu, oraz silna anemia? Niecały miesiąc temu lekarz rodzinny osłuchując wykrył jako przyczynę duszności wodę w płucach, obecnie duszności ustąpiły, natomiast występuje osłabienie. Dodam, że mama leczy się na nadciśnienie oraz cukrzycę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli chodzi o anemię, to jeżeli wynika ona z niedoboru żelaza, to lekarz rodzinny w pierwszej kolejności zaleca kurację suplementem zawierającym ten pierwiastek – w zależności od wyników badań, czyli wartości hemoglobiny, erytrocytów, żelaza, ferrytyny dobierana jest konkretna dawka leku oraz czas leczenia (zazwyczaj kilka miesięcy – 2-3). Zatem proszę skierować się do lekarza z przychodni POZ. Dodatkowo warto włączyć preparaty zawierające kwas foliowy, witaminę B12 oraz wspomóc farmakoterapię dietą. Więcej w artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-anemii.

W przypadku ostrej anemii albo podejrzenia anemii megaloblastycznej lub gdy leczenie preparatami żelaza nie przynosi efektów – może być konieczne skierowanie pacjenta do hematologa. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-i-jej-przyczyny.

Białko w moczu natomiast, czyli białkomocz, to obecność albumin w stężeniu powyżej 250 mg. Zazwyczaj ma związek z chorobami nerek, np. z powodu infekcji bakteryjnej (bakterie E.coli). W przypadku Pani mamy prawdopodobnie obecność białka w moczu ma przyczynę pozanerkową – czyli właśnie cukrzycę i nadciśnienie, o których Pani pisze. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bialko-w-moczu.

Niemniej sugeruję skonsultowanie wyników badań z lekarzem – on najlepiej zna całą historię choroby pacjentki,

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.