Depresja z objawami psychotycznymi

Witam Od 4 miesiecy mam stwierdzona depresje z objawami psychotycznymi(lezalem 6 tyg w szpital.Przez caly ten czas bralem sertraline 150 rano,mirtazapine i dipeperon na noc.2 tygodnie temu sertraline lekarz zamienil mi na wenlafaksyne 75 mg a 2 dni temu na worioteksyne 10 mg,Wziolem tylko jedna tabletke i powrocily mi tzw "uciekajace mysli".Nie moge na niczym sie skupic.Mam pytanie czy moge spowrotem wejsc na wenlafaksyne.Czytalem ze jak sie przerwie to juz nie bedzie dzialala tak jak wczesniej
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Wszelkie te wątpliwości warto konsultować z lekarzem, który Pana prowadzi. Nie tylko dobierze dawki konkretnie do Pana potrzeb, ale także zna historie choroby i przyczynę podjęcia zmiany leczenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Depresja psychotyczna

Witam! Dostałem diagnozę depresji psychotycznej i chciałbym się o niej czegoś dowiedzieć. 1. Czy ta depresja jest chorobą psychiczną, czy zaburzeniem psychicznym jak zwykła depresja? 2. Czy depresja psychotyczna może spowodować lub zwiększyć ryzyko, że w przyszłości zachoruję na schizofrenię lub inne choroby psychiczne? 3. Czy depresja psychotyczna jest całkowicie uleczalna?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Depresja psychotyczna jest typem depresji o dużym nasileniu objawów, którym towarzyszą dodatkowo objawy psychotyczne pod postacią urojeń lub halucynacji. Objawy psychotyczne są zgodne z depresyjnym nastrojem, mogą polegać na przekonaniach dotyczących własnej winy, grzeszności, zasługiwania na karę, potępienia. Osoba cierpiąca na depresję psychotyczną może również być przekonana o nieuchronnej klęsce, kataklizmie lub własnym ubóstwie: materialnym lub duchowym.

Omamy mogą mieć postać głosów ,,przepowiadających nadciągający koniec świata", oszczerstw lub oskarżeń pod adresem chorego. Rzadko wystepują omamy węchowe: np. odczuwany zapach zgnilizny, śmierci, rozkładu. W tym typie depresji może również dojść do znacznego spowolnienia ruchowego, aż do zupełnego bezruchu, nazywanego osłupieniem depresyjnym.

Depresja psychotyczna jest klasyfikowana jako choroba psychiczna i zaliczana do grupy chorób afektywnych. Jest to choroba całkowicie uleczalna, jednak podobnie jak w innych typach depresji, może dojść do nawrotu objawów depresji. W ciągu życia średnio ma miejsce ok. pięciu nawrotów. Kolejne epizody chorobowe mogą różnić się czasem trwania oraz nasileniem objawów. Rokowanie zależy przede wszystkim od wdrożenia odpowiedniego leczenia, współpracy chorego w terapii oraz postępowania profillaktycznego. Szczególnie ważna jest również całkowita abstynencja od alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Depresja psychotyczna nie zwiększa ryzyka zachorowania na schizofrenię i inne choroby psychiczne.

Serdecznie pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenia psychotyczne i depresja

Dzień dobry. Mam chorą osobę w domu .Diagnoza lekarza psychiatry "zaburzenia psychotyczne " i "depresja".Chory nie bierze leków mówiąc,że jest zdrowy.Lekarz twierdzi ,że pozostało mi tylko złożenie wniosku do Sądu o przymusowe leczenie.Nie chciałabym stosować tak drastycznych metod,które wg mnie mogą pogorszyć stan psychiczny chorego oraz relacji między nami - domownikom. Proszę o radę , jakie działania mogę podjąć żeby skutecznie pomóc choremu - może psychoterapia byłaby skuteczna.
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani,

W leczeniu depresji i objawów psychotycznych potrzebna jest zgoda i otwartość na leczenie.

W przypadku osoby, o której Pani napisała wskazane byłoby jak najbardziej podjęcie terapii poznawczo- behawioralnej (potrzebna jest akceptacja terapii).
Zachęcam do rozmowy z domownikiem, bo może jest opór przed leczeniem psychiatrycznym, a może być zgoda na terapię.

Na teraz- pomocne byłoby wprowadzenie aktywności fizycznej, głębokiego oddychania, diety, zażywania magnezu, witaminy D 3 z witaminą K 2.

Życzę pomyślności,
Irena Mielnik-Madej

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty