Dieta niskofosforanowa
Jestem po operacji tarczycy z powodu raka. Mam stosować dietę niskofosforanową. Jakich składników nie powinny zawierać produkty żywnościowe kupowane przeze mnie w sklepie? Dziękuję - Ewa C. z Płocka, c.ewa@op.pl.
Jestem po operacji tarczycy z powodu raka. Mam stosować dietę niskofosforanową. Jakich składników nie powinny zawierać produkty żywnościowe kupowane przeze mnie w sklepie? Dziękuję - Ewa C. z Płocka, c.ewa@op.pl.
Witam!
W Pani przypadku faktycznie należy ograniczyć fosforan, co jest niestety dość problematyczne, gdyż związek chemiczny ten jest "wszędobylski". Dlatego dieta niskofosforanowa będzie wykluczać i ograniczać produkty szczególnie wysokofosforanowe.
Największe ilości fosforanu zawiera:
- żywność "wygodna", wysoko przetworzona, tzn. zupki w proszku, sosy, przyprawy typu vegeta,
- pełnoziarniste produkty zbożowe (zwłaszcza grube kasze, pieczywo pełnoziarniste, tzw "ciemne", płatki zbożowe),
- wszystkie produkty mleczne (zwłaszcza sery żółte i dojrzewające, pleśniowe, sery topione),
- suche nasiona roślin strączkowych,
- czekolada i inne produkty z kakao,
- grzyby,
- podroby (typu wątróbka),
- wędliny kupowane w sklepach (ze względu na dodatek fosforanów),
- słodkie napoje gazowane (typu Cola, Fanta itd.),
- ryby zjadane wraz z ośćmi (konserwy rybne drobne, czyli szprotki, sardynki itd.),
- żółtko jaj.
Najlepiej wykluczyć z jadłospisu wspomniane przetworzone produkty, podroby, napoje, wędliny, produkty mleczne, szczególnie bogate w fosfor, grzyby, czekoladę, drobne rybki oraz pełnoziarniste pieczywo, kasze, płatki. Wędlinę zastąpić pieczonym w domu mięsem.
Ponadto proszę uważnie czytać skład produktów i odkładać na półkę te, które zawierają dodatek fosforanów.
Życzę zdrowia i pozdrawiam
Urszula Bieniek
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
Witam,
Twoja masa ciała jest prawidłowa i nie musisz się odchudzać. Jesteś w wieku dojrzewania i aktywnego wzrostu, dlatego ograniczanie kalorii może spowodować zaburzenia wzrostu i rozwoju, a także niedobory żywieniowe. Jeśli chcesz w przyszłości uniknąć nadwagi pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej i prawidłowym odżywianiu. Więcej informacji znajdziesz w serwisach abccwiczenia, abcdieta oraz abcodchudzanie
Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, zastanawiasz się p
Dieta dr Dąbrowskiej ma równie wielu zwolenników,
"Jestem zadowoloną z siebie 40-latką, która potraf
Witam, jestem facetem lat 17. Od pewnego czasu zapragnąłem zrzucić swoje zbędne kilogramy (dieta + ćwiczenia). Moja dieta: Śniadanie: jogurt - do tego 1 kromka chleba żytniego. Obiad: gotowana pierś kurczaka z gotowanym ryżem (z torebki) i gotowana marchew. Kolacja: jabłko. Uwagi - nie jeść słodyczy (żadnych). Nie spożywać cukru. Nie spożywać tłustych rzeczy. Pić mleko chude jeżeli się chce pić. Starać się jeść wyżej podane dania w tych samych godzinach co zawsze - jeść do godziny 18:00 później do rana już nie!" I boje się, że ta dieta z ćwiczeniami jest na krótką metę we względu, że podziała ona do jakiegoś czasu! Naczytałem się ostatnio, że jeśli się za mało je można pospalać mięsnie a nie tłuszcz!
Powiem jeszcze, że nie wchodzi w grę to, że się poddam tylko po prostu mam obawy co do dłuższej skuteczności tej oto diety. Odchudzam się 3 tydzień robiąc po (250 brzuszków, 180 przysiadów, 20 pompek) z czasem trochę pozwoliłem sobie zwiększyć ten wysiłek (w zależności od humory waha się od 350-500 brzuszków, 200-300 przysiadów, 20-50 pompek) Chciałbym dowiedzieć się czy robię coś źle itp itd Z góry dziękuję :)
Witam serdecznie,
Dieta + ćwiczenia to owszem, sposób na zrzucenie kilogramów. Mam jednak wrażenie, że Twoja dieta to dieta-głodówka. Kaloryczność zaprezentowanego jadłospisu sięga może 700 kcal, podczas gdy potrzebujesz jakieś 2700. Przechodząc na dietę redukcyjną powinieneś obniżyć podaż przyjmowanej energii (o ok. 500-700 kcal) , ale nie aż tak drastycznie.
Pamiętaj, że wraz z pożywieniem dostarczasz organizmowi składniki dzięki którym może prawidłowo funkcjonować. Jeśli znajdzie się ich w diecie za mało doprowadzisz do jego wyniszczenia, czyli na przykład spalania białka, o czym wspominasz. By tego uniknąć jedz po prostu więcej dobrej jakości produktów. Ponadto spożywaj 5 posiłków dziennie by składniki odżywcze były dla tkanek cały czas dostępne i organizm nie przestawiał się na "tryb magazynowania".
Wskazówki dotyczące diety, które wymieniasz (niejedzenie słodyczy, regularność posiłków, wybieranie nietłustych potraw i odtłuszczonego nabiału), są jak najbardziej poprawne i stosuj się do nich.
Z pozdrowieniami
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
Co robić, żeby powrócić do sylwetki sprzed ciąży,
Jak wygląda dieta młodych Polaków? Po jakie produk
Wymiennik węglowodanowy to pojęcie zazwyczaj stoso