Dieta przy chorobie refluksowej i nadżerce

Witam,od 2 tyg biore tabletki Helicid 20 Po gastroskopii lekarz stwierdzil u mnie chorobe refluksowo i mam nadzerki w dolnej czesci przelyku do 5 mm I teraz mam pytania... 1.powinnam stosowac jakas diete? 2.Czy to jest cos groznego? 3.Po jakim czasie lek zacznie pomagac?

Witam serdecznie!
Przy refluksie żołądkowo- przełykowym przyjmowanie leków jest niezbędne. Nierozerwalnym elementem terapii jest także dieta. Przestrzeganie kilku prostych zasad pomoże poprawić komfort życia, oraz zapobiegnie powikłaniom. Celem diety jest ograniczenie drażnienia błony śluzowej przełyku poprzez zmniejszenie do minimum oddziaływania mechanicznego i termicznego pokarmu. Jedzenie powinno być podawana zawsze w temperaturze pokojowej, umiarkowanej.Potrawy powinny być rozdrobnione, aby nie wymagały intensywnego gryzienia ponieważ to pobudza nasze wydzielanie żołądkowe. Należy jeść posiłki w małych objętościach a często. Najważniejszym elementem jest ograniczenie potraw zakwaszający a zwiększenie ilości potraw alkalizujących jak mleko, nabiał. Największemu ograniczeniu podlega błonnik, stosujemy pieczywo białe nie pełnoziarniste by nie drażnić błony śluzowej. Owoce i warzywa spożywamy dojrzałe, najlepiej gotowane, bez skórki. Nie stosuję się kawy, herbaty, alkoholu. Można pić wodę niegazowaną, słabą herbatę z mlekiem, soki rozcieńczone wodą. Nie nosimy obcisłej bielizny, po posiłku nie schylamy się, nie kładziemy się do łóżka.
Pozdrawiam,
Patrycja Kłósek
dietetyk kliniczny