Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania

Jelita nie wytwarzają żelaza. Żelazo dostarczamy do organizmu z pokarmem.

Tylko niewielka część żelaza dostarczonego z pokarmem dostaje się do krwi i zostaje efektywnie wykorzystana przez organizm - ok. 10 %. Żelazo w żołądku musi ulec redukcji z trójwartościowego do dwuwartościowego. Sprzyja tej redukcji wysoka kwasowość treści żołądkowej, czyli niskie pH soku żołądkowego. Czynnikami polepszającymi wchłanianie są: wit. C oraz obfitość w diecie białka pochodzenia zwierzęcego. W tej formie dociera do dwunastnicy i do górnego odcinka jelita cienkiego, skąd jest wchłaniane do krwi. Przenikanie żelaza z jelita do krwi jest zależne od składu pokarmu, środowiska chemicznego układu trawiennego (kwasowości, obecności białka, witaminy C, kwasu foliowego, itp.) i aktualnego zapotrzebowania organizmu.
Zaburzenia wchłaniania żelaza mogą wynikać ze stanu zapalnego błony śluzowej żołądka, dwunastnicy, zakażenia H.pylori i wielu innych przyczyn. Ważna też jest właściwa dieta.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak wytwarza się preejakulat?

Szanowni Państwo, czy to możliwe, że zwykła reaktywność członka męskiego po pierwszej chwili reakcji drgnięcia lub podniesienia się powoduje wytworzenie prejakulatu? Pozdrawiam serdecznie
MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

preejkaulat jest wytwarzany u mężczyzn w momencie podniecenia. Oznacza to, że nawet na samym początku wzwodu, mogą być już zauważalne jego niewielkie ilości, co nie powinno być dla Pana niepokojące, gdyż jest to związane z biologią organizmu. Preejakulat ma za zadanie ułatwić stosunek z partnerką oraz zapewnić odpowiednie pH dla plemników.

Zachęcamy do zapoznania się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi preejakulatu: https://portal.abczdrowie.pl/preejakulat-charakterystyka-wydzielanie-ryzyko-ciazy https://portal.abczdrowie.pl/na-czym-polega-stosunek-przerywany

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-bez-wytrysku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wątroba, która nie wytwarza enzymów

Chciałam się zapytać o choroba ( o ile to jakaś choroba) wątroby. Niestety dostałam tylko minimum informacji gdyż dalsze leczenie nie było kontynuowane z przyczyn niezależnych ode mnie. Wiem że moja wątroba nie wytwarza jakiegoś enzymu i że nie moge dopuścić do wzrostu gorączki powyżej 39 stopni gdyż zrobię się wtedy żółta i senna. Nic nie wiem o tym i bardzo chciałabym dowiedzieć się co to i jakie są tego powikłania, czy trzeba to leczyć itp. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Ale to zbyt mało informacji, abym w tym względzie udzielił konkretnej odpowiedzi. Defektów w wytwarzaniu odpowiednich enzymów w wątrobie może być bardzo wiele. Najczęściej chodzi o zespół Gilberta czyli problem z wytwarzaniem UDP-glukuronylotransferazy. Czy o ten zespól Pani chodzi?

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty