Dlaczego leczenie nie jest skuteczne przy zaburzeniach adaptacyjnych z cechami depresyjnym?

witam córka leczona na depresje prawie dwa lata leki psychoterapia nic nie pomagalo , wkocu lekarz dodal jeszcze leki na chad . corka ma mysli samobujcze samookalecza sie , dwa tyg temu psychiatra skierował ja do szpitala. we wtorek wychodzi niby diagnoza zaburzenia adaptacujne z cechami depresyjnymi , dalej każa na terapie i leki ale wykluczyli chad. czemu leki psychoterapia nie pomaga ma bardzo niskosamocene , nie wiem czy to jest dobra diagnoza .nie lubi ludzi nie lubi sie przytulać ,

Dzień Dobry Pani,

W przypadku, wymienionych przez Panią objawów u córki, zdrowienie jest dłuższym procesem leczenia.

Kluczowym w leczeniu są otwartość i chęć Pani córki na leczenie.

Proponuję, żeby była Pani obecna przy córce, wspierała ją, nie oceniała, zapewniła, że jest dla Pani ważna i że akceptuje ją Pani, taką , jaka jest (to jest bardzo ważne).

Należy podtrzymywać dalsze leczenie terapeutyczne i farmakologiczne.

Z mojej strony, zachęcam Panią do rozmowy telefonicznej, do kontaktu z Ośrodkiem interwencji kryzysowej, w Krakowie, gdzie pracuje sztab profesjonalnie przygotowanych ludzi, którzy bezpłatnie udzielają pomocy i służą potrzebną informacją.

Życzę Pani i Córce tylko dobrych rozwiązań,
Irena Mielnik-Madej

Czasem proces diagnostyczny i psychoterapeutyczny trwa dłużej ze względu na różnorodność lub nietypowość objawów. Podobnie dobór odpowiednich leków jest często dłuższym procesem. Jeśli mają Państwo wątpliwości- warto omówić je z lekarzem lub psychoterapeutą podczas sesji rodzinnej. Taka sesja ma szanse także wnieść wiele informacji i materiału, który przysłuży się jak najlepszemu zdiagnozowaniu i leczeniu córki.

Wszystko tak naprawdę zależy od tysiąca czynników i trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Przede wszystkim nie wiem w jakim wieku jest Pani córka, czy jest osobą pełnoletnią, adolescentką, czy jeszcze dzieckiem. Jeżeli stwierdzono zaburzenia adaptacyjne to z całą pewnością córka powinna odbyć psychoterapię. Należy pamiętać, że terapia to zazwyczaj długi proces leczenia. Jeżeli nie przynosi odpowiednich korzyści należałoby porozmawiać o tym psychologiem prowadzącym w trakcie sesji rodzinnej. Uważam, że zdecydowanie należy podtrzymać dalsze leczenie psychoterapeutyczne (może zmienić psychologa?), a także podtrzymać leczenie farmakologiczne - jeżeli córka ma myśli "S".

Życzę wszystkiego dobrego dla Pani i córki!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam Panią
Żeby rzetelnie odpowiedzieć na Pani pytanie,
musiałabym poznać więcej szczegółów:
wiek córki, jaki styl życia prowadziła przed
chorobą, możliwe przyczyny depresji i zaburzeń
adaptacyjnych itp.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie