Dlaczego mam te napady gorąca w wieku 37 lat?

Dzień dobry. Od kilku dni męczą mnie napady gorąca, czasami przeplatane z mrowieniem w skroniach, na karku i z tyłu głowy, szum w uszach (ale on towarzyszy mi wiele lat). Do tego mam obniżone tętno ok 50/min. Dodatkowo mam też dziwne uczucie jakby suchego języka ( aczkolwiek jama ustna jest normalnie zwilżona śliną). Całość łączy się w uczucie lęku i braku chęci do działania, najgorzej jest w pozycji siedzącej. Objawy na chwilę przechodzą jak ida mi się usnąć lub chodzę. Byłem u kardiologa (lipidogram, elektrolity, morfologia, kortyzol, kreatynina i mocznik w normie). RR 135/90. Kardiolog zalecił Neurovit 1x1, Aspargin 2x1, Telimizec 20 mg 1x1. Przyznał, że według niego przyczyna leży gdzieś indziej. Nie wiem co mam dalej robić, mam też dużą dyskopatię kręgosłupa szyjnego. Obecnie objawy wybudzają mnie ze snu, zaczynam się denerwować i być niespokojny. Co mogę jeszcze zrobić bądź jakie leki przyjąć. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przykro nam, że odczuwa Pan takie uciążliwe dolegliwości. Na pewno w znacznym stopniu obniżają komfort życia i mogą powodować obawy o swoje zdrowie.

Prawidłowo, że wykonał Pan już pewne badania, które mogły wykluczyć poważniejsze schorzenia, w tym kardiologiczne. Leki, które zostały przepisane powinny przynieść pewną poprawę, a odczuwane objawy powinny ustąpić, albo się zmniejszyć.

Istnieje przypuszczenie, że wspomniane dolegliwości, w tym napady gorąca, uczucie suchości języka, czy niskie tętno, mogłyby występować na tle emocjonalnym. Silny i przewlekły stres, pewne przeżycia emocjonalne mogą wywoływać objawy somatyczne, głównie ze strony układu krążenia, nerwowego i pokarmowego.

Możliwe, że cierpi Pan na nerwicę lękową. Są to zaburzenia psychosomatyczne, rozwijające się pod wpływem czynników emocjonalnych. Schorzenie to charakteryzuje się silnym odczuwaniem jakiegoś lęku, wywołując przy tym dolegliwości somatyczne, jak właśnie napady gorąca, czy suchość w jamie ustnej.

Ze względu na odległość trudno jest ocenić dokładnie Pana stan zdrowia. W przypadku, kiedy dotychczasowe leczenie nie przynosi większych skutków, zalecamy konsultację z psychoterapeutą lub psychiatrą.

Warto również zadbać o swój komfort życia, zdrową dietę bogatą w magnez i witaminy z grupy B, a także wypoczynek i sen.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/uderzenia-goraca-w-menopauzie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.