Dlaczego moje samopoczucie jest obniżone?

Dzień dobry, od kilku miesięcy czuje się gorzej. Nie mam chęci na nic, nie widzę sensu spotykania się ze znajomymi, z każdym mam slabyszy kontakt lub nie odzywamy się. Nie mam ochoty wychodzić z nikim i rozmawiać, często płacze, czasem mam siłę zrobić coś w domu a czasem nie. W dodatku czuje się nieatrakcyjna, w ostatnim czasie coraz częściej o tym myślę. Nie wiem co ze sobą zrobić, nie widzę sensu niczego. Ponadto nie potrafię podjąć szybko decyzji i myślę wtedy całkiem o czymś innym. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Nie mam ochoty nawet isc do psychologa, bo mam wrażenie że mnie nie zrozumie.

Szanowna Pani,

Warto,by zapisała się Pani do psychoterapeuty - otrzyma Pani nie tylko zrozumienie,ale również wsparcie. Wspólnie ze specjalistą łatwiej będzie Pani dokonać zmiany w tym, z czym jest Pani trudno i zmierzyć się z izolacją na obecnym etapie życia.

Życzę Pani dużo ciepła dla samej siebie. Dużo dobrego.

Opisane przez panią objawy prawdopodobnie spełniają kryteria rozpoznania epizodu depresji. Polecam wykonanie kwestionariusza oceny depresji (np. Becka) - może to Pani zrobić w internecie. Powinno to Pani dać wstępną orientację, na ile nasilone mogą być zaburzenia. W depresji często największy opór wywołuje właśnie sięganie po pomoc. Warto więc znaleźć wsparcie w zaufanej osobie - podzielić się swoimi problemami z kimś, kto będzie w stanie zmotywować Panią lub bezpośrednio wspomóc w sięgnięciu po pomoc. W początkowym okresie istotne może być leczenie farmakologiczne, żeby zyskać energię i napęd do zmierzenia się z psychoterapią (powinna być ona kluczową formą leczenia zaburzeń depresyjnych u młodych osób). Z opisanym problemem może się Pani wstępnie zwrócić do lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego lub internisty). W razie cech ciężkiego epizodu depresji (np. myśli rezygnacyjne lub samobójcze) konieczna jest konsultacja psychiatryczna. W razie trudnego do przezwyciężenia kryzysu może Pani skorzystać z instytucji Interwencji Kryzysowej. Jedną z form jej działania jest Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123. Dowodem na to, że jest Pani w stanie sięgnąć po pomoc jest już sam fakt napisania tego pytania - to dobry znak. Życzę wytrwałości w dążeniu do celu!