Dlaczego nic mnie nie cieszy od dłuższego czasu?

Witam mam 32 l. Od pewnego czasu nic mnie nie cieszy, czuje się samotny. Mam rodzinę ale się ode mnie odwrucili. Rodzinne spotkania odbywają się beze mnie. Żona sama spotyka się sama ze znajomymi. Ostatnio nawet sięgam po alkohol. Zrobilem w necie test i wyszło mi że mam depresję. Jak to leczyć. Pomocy, Damian.

Dzień Dobry Panie Damianie,

Ucieszyło mnie, że poszukuje Pan dla siebie optymalnego rozwiązania.

I słusznie!

Wskazana byłaby dla Pana osobista konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem diagnostyki symptomatycznej i ewentualnego kompleksowego leczenia.

Z przesłaniem dla Pana tylko zadowalającego samopoczucia,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Panie Damianie, poczucie osamotnienia, zwłaszcza gdy żyjemy wśród ludzi, może powodować przygnębienie a nawet stany depresyjne. Do tego dochodzi u Pana również osłabienie relacji z żoną – to dodatkowo Pana frustruje. W takim stanie z kolei łatwiej sięgać po alkohol, którego działanie jest uśmierzające na psychiczny ból. Jednak łatwo wpaść w pułapkę uzależnienia i nigdy nie wiadomo, kiedy to się stanie. Dlatego warto, aby nie pozostawał Pan sam ze swoją bolączką, tylko skorzystał z pomocy psychologa lub psychoterapeuty, aby porozmawiać o tym, co dzieje się aktualnie w Pana życiu, w relacjach rodzinnych oraz z żoną. Proponuję też, aby porozmawiał Pan z żoną o tym, że chciałby Pan razem z nią wychodzić do znajomych, że brakuje Panu tego oraz że potrzebuje Pan więcej zainteresowania z jej strony, np. wspólnie spędzanego czasu. Jeśli chodzi o depresję, to wynik testu jeszcze nie przesądza sprawy. Ale nawet jeśli jest to depresja, to przecież można ją leczyć psychoterapią lub farmakologią albo sama przejdzie. O sposobach jej leczenia napisałam w artykule na mojej stronie psycheefekt.pl – na blogu psychologicznym. Depresji nie trzeba się obawiać, ponieważ jest to czas zwiększonej refleksyjności nad naszym życiem, relacjami, potrzebami, nad tym czego nam brakuje a co doskwiera. Te refleksje są bardzo wartościowe, jeśli chodzi o pogłębianie samoświadomości. Pozdrawiam