Problem z pedantyzmem i podejmowaniem decyzji u żony

Moja żona jest bardzo pedantyczna ale i niepewna swoich działań. Np. podczas sprzątania dłuższą chwilę sprawdza czy podłoga lub szafka pozostała pusta. Wybranie ubrań zajmuje jej często godzinę, ale większość czasu stoi tak jakby w zawieszeniu, sama nie wie nad czym się zastanawia. Wszystko ją rozprasza, czasami zapomina co właśnie robiła. Wiele rzeczy sprawdza po kilka razy. Czy to problem psychiczny czy może objaw choroby, zaburzeń hormonalnych? Ma 40 lat, ale problem trwa od wielu lat.

Dzień dobry,
Problemy z koncentracją uwagi, z pamięcią, nadmierne porządkowanie, wielokrotne sprawdzanie czy jest OK to objawy nerwicy natręctw.
Jest to problem natury psychologicznej i dotyczy psychiki, czyli jest jest chorobą, która wymaga leczenia u lekarza psychiatry i podjęcia psychoterapii. Konieczna jest też konsultacja z lekarzem rodzinnym i neurologiem.
Piszę Pan w imieniu żony z jej problemem. Zachęcam, by obydwoje z Państwa zaczerpnęli konsultacji u psychologa.
Pozdrawiam serdecznie!

Dzień dobry,

Bez osobistego badania nikt nie może określić co Pana żonie dolega.
Najlepiej jak żona uda się do lekarza psychiatry, który po 1. zdiagnozuje objawy; a po 2. zaproponuje odpowiednie leczenie (jeżeli takie będzie wskazanie) lub skieruje do innego specjalisty.
Pomoc mogą Państwo uzyskać np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnie.

Prawdopodobnie Pana żona jest w depresji, jednak proszę to przede wszystkim skonsultować z lekarzem. Depresja jest stanem charakteryzującym się długotrwałym przygnębieniem i smutkiem, towarzyszą jej problemy z koncentracją, spowolnionym działaniem, niekiedy niemożnością wykonywania codziennych czynności, pojawiają się też zaburzania snu i jedzenia. Każdy człowiek może w pewnym momencie swojego życia odczuwać ciągły smutek, zmęczenie czy brak radości z jakiejkolwiek codziennej czynności. Nie należy tego bagatelizować, gdyż to co się dzieje nie oznacza lenistwa, problemów psychicznych lecz wymaga konsultacji z psychiatrą i psychoterapeutą. Lekkie stany depresji leczy się psychoterapeutycznie, w cięższych poleca się korzysta z psychoterapii i farmakologii.