Dlaczego nie mogę kontrolować emocji?

Witam. Jestem mężczyzna i mam 27 lat. Mój problem polega na tym, że nie potrafię kontrolować emocji, tak bardzo że ranie słownie najbliższych mi ludzi bez opamiętania. Problem się zaczął gdy już byłem młody, często dotykała mnie frustracja, objawy złości, niekontrolowany gniew z nieznanych mi powodów, chociaż w domu rodzinnym było wszystko dobrze. Z czasem złość, gniew i brak opamiętania w moich słowach zaczął się pojawiać w czasie spożywania alkoholu. Ostatnio pokochałem Kobietę, wszystko zaczęło układać się wspaniale byliśmy ze sobą 2,5 roku. Rozstaliśmy się przez to że ją raniłem swoim brakiem kontrolowania emocji. Mówiłem słowa które później żałowałem, najczęściej pod wpływem alkoholu. Chciałbym zadać pytanie, czy mogę to jakoś wyleczyć. Czy powinienem udać się do poradni psychologicznej ? Nie chce ranić osób które Kocham, ale nie potrafię zapanować nad emocjami. Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

Dzień dobry Panu,

jak najbardziej intuicja podpowiada panu słuszne rozwiązanie a mianowicie udanie się np. do Poradni Zdrowia Psychicznego w Pana mieście.
Tak na prawdę pisze Pan o dwóch problemach - (nad)używanie alkoholu i nieradzenie sobie z gniewem, frustrację, impulsywnością. To jak najbardziej są tematy do opracowania podczas spotkań czy to z psychoterapeutą czy terapeutą uzależnień. Zastanawiające jest jak to się stało, że zaczął pan sięgać po alkohol - czy to z powodu frustracji, napięcia czy emocji które pan odczuwał. Zapewne alkohol pana rozhamowuje tzn. pozwala ujawniać wszystkie, niekonieczne pożądane i akceptowane przez Pana emocje. Potem rozumiem odczuwa pan wstyd, ewentualnie poczucie winy.
Wspomina pan również, że problem z kontrolą emocji złości, gniewu zauważył Pan już od wczesnych lat. Tutaj trzeba by było przyjrzeć się mimo wszystko pana relacjom w rodzinie, jak zachowywał się ojciec, matka, rodzeństwo. Skąd wziął się u pana ten brak tolerancji na frustrację? czy jest pan osobą niecierpliwą, czy zdarzyło się panu uderzyć kogoś? kto w rodzinie zachowywał się agresywnie, niekoniecznie do pana ale do innych osób. Czasem jest też tak, że agresja przykrywa lęk. Czy złość odczuwa pan głównie do kobiet...
To są pytania które warto sobie zadać razem ze specjalistą.
Polecam poczytać też o treningu Zastępowania Agresji, być może są warsztaty w Pana okolicy.

Pozdrawiam i życzę dużo dobrego
www.poradniapsychologiczna.com.pl