Dlaczego nie mogę się wybudzić z rana?

Od jakiegoś czasu mam problem. budzę się rano. mam świadomość, słyszę co mama mówi ale nie mogę otworzyć oczu, nie mogę się ruszać. kiedy przestane oddychać to nie mogę oddychać do puki się całkowicie nie obudzę. żebym sie obudził zawsze staram sie szybciej oddychać. i sie budze. jest to straszne. nie spotyka mnie to codziennie a co jakiś czas nic nie mogę zrobić tak jakbym był całkowicie sparaliżowany. prosze o pomoc co zrobić żeby się obudzić i jak to leczyć czy to choroba? czy to poważne ?

Witam!
Takie stany zdarzają się także u ludzi zdrowych, są podbarwione lękowo. Skłonność do takich sytuacji prowokuje stres, przemęczenie i niektóre typy zaburzeń emocjonalnych. Wskazany kontakt z psychiatrą lub psychologiem z wcześniejszym badaniem EEG.
Moim zdaniem nie ma powodu do niepokoju.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Szanowny Panie,

Rozumiem Pana niepokój i chęć zrozumienia tej niespotykanej sytuacji, która się Panu przytrafia.
Chciałabym moc odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ale obawiam się, że sprawa może być zbyt złożona by to było możliwe. Spekulowanie na podstawie internetowego opisu jest obarczone dużym ryzykiem błędu, a sytuacja, którą Pan opisuje jest zbyt poważna by ją lekceważyć.
Pierwszym krokiem postępowania w tej sytuacji powinno być udanie się do zaufanego lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzenie mu o występujących symptomach. Kolejnym - przeprowadzenie wszelkich niezbędnych badań, żeby wykluczyć somatyczne pochodzenie objawów. Dobrym pomysłem zdają się być badania neurologiczne, które wykluczą źródło w postaci układu nerwowego.
Jeżeli po dokładnym przebadaniu nie zostaną wykazane żadne nieprawidłowości, sugeruję kontakt z lekarzem psychiatrą. Być może pochodzenie objawów jest nerwicowe i należy wdrożyć odpowiednie leczenie oraz podjąć psychoterapię. Najpierw jednak należy wykonać wszystkie badania.
Życzę powodzenia.