Dlaczego nie zostało zrobione badanie D-dimerów?

Dzień dobry, W dniu wczorajszym zostałam wypisana ze szpitala,oddział chirurgiczny. Było podejrzenie zapalenia wyrostka, natomiast to zostało wykluczone. Diagnoza postawiona przez lekarzy to żylaki przy maciczne i podejrzenie zakrzepicy po prawej stronie. Otrzymałam zastrzyki Neoparin. Mam na szybko skonsultować się z ginekologiem. Zwolnienia lekarskiego nie otrzymałam, ale mam prowadzić oszczędzający tryb życia. Do tego zauważyłam że nie zostało przeprowadzone badanie D dimery. Czy w takich przypadkach tego badania się nie robi? Martwię się, a dostanie się obecnie do lekarza jest dość ciężkie. Ogólnie nie otrzymałam zbyt wiele odpowiedzi na pytania, gdyż lekarze stwierdzili, że się na tym nie znają. Nie wiem co robić :(

Dzień dobry,

D-dimery to badanie przestarzałe, obecnie coraz rzadziej stosowane w praktyce klinicznej. Nie jest to badanie precyzyjne, ponieważ wykazuje bardzo niską swoistość - wynik może być wysoki nawet u ludzi zdrowych. Niemniej do potwierdzenia lub wykluczenia zakrzepicy, konieczne jest badanie ginekologiczne z USG, ewentualnie innym badaniem obrazowym (np. tomografią miednicy). Do czasu wykluczenia zakrzepicy, przyjmowanie zastrzyków Neoparin, to właściwe i ostrożne postępowanie.

Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii | Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl | Oddział w Warszawie ul. Jaktorowska 5/U1 | tel. +48 22 26 60 876 | mail: warszawa@arsestetica.pl |