Dlaczego niektórzy ludzie są bardziej lękliwi i emocjonalni od innych?

Dlaczego niektórzy ludzie są bardziej lękliwi, emocjonalni od reszty? Od małego mam fobie i lęki, długo bałam się ludzi, jak się z tego wygrzebałam, to pojawia się wiele innych... Jak 1 raz leciałam samolotem, nie było źle, a teraz załączyła mi się taka fobia, że się boję, jak leciałam ostatni raz, to momentami ledwo dawałam radę. Nie wiem czemu, nic się nie działo w czasie poprzednich lotów. Tak jest z wieloma innymi rzeczami, często nic tego nie poprzedza, ale czasem tak np. po 1 incydencie z zaciętymi drzwiami potrafię automatycznie podskoczyć jak słyszę że ktoś otwiera albo zamyka kluczem drzwi, zaciskam ręce z całej siły etc. Czy da się od tego jakoś uwolnić? Mam 26 lat, a czuję się jak lękliwe dziecko.

Witam Panią,
Zaburzenia nerwicowe (lękowe) obejmują szerokie spektrum
różnorodnych zaburzeń lękowych u podłoża których leżą
nieuświadomione konflikty psychiczne.
Przyczyną zaburzeń nerwicowych (lękowych)
są przede wszystkim, czynniki psychologiczne i środowiskowe.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na pierwszy plan wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk, którego przyczyna jest nieuświadomiona, często przyjmuje
postać różnych fobii – stąd u Pani lęk przed lataniem samolotem.
Prawdopodobnie stres i jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pani bezpodstawny,
a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia lękowe,
w tym fobię, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami fobii i innych zaburzeń lękowych
oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani
spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl