Dlaczego odczuwam pełność i mam biegunki?

Dzień dobry, od jakiś kilku miesięcy 2/3 mam niepokojące objawy. Wczesniej miałam na zmianę biegunkę z zatwardzeniem od jakiegoś czasu tylko mocne biegunki. Słaby apetyt w ostatnim czasie schudłam Ok.15 kg. Za każdym razem jak cos zjem czuje się bardzo pełna i często miewam po posiłku straszny ból żołądka i czuje się po prostu pełna. Po posiłkach często mnie bardzo wzdyma a ostatnio już prawie cały czas chodzę wzdęta, czuje i słyszę jak przelewa mi się wszytko w brzuchu. Kilka/kilkanaście razy dziennie miewam ostry skurcz dolnego brzucha (jelit) przy tym straszny ślinotok i od razu muszę iść się załatwić. Ale ból jest tak niewyobrażalny ze czasami nie mogę ustać na nogach. Do tego jak wstaje robi mi się strasznie słabo, mam ciemno przed oczami i tracę świadomośc, ale stoję na nogach. Ogólnie jestem słaba i nie mam energii. Robiłam badania krwi i moje cep jest w normie. Jako dziecko miałam stwierdzonego krona lesniowskiego, ale choroba była uśpiona. Pisze w tym roku maturę i mam trochę stresu przez nią. Czy mogę prosić o pomoc w rozpoznaniu? Od razu napisze ze jestem już umówiona do lekarza ale dopiero na za 3 tygodnie. Dziękuje za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które na pewno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Objawy, które Pani opisuje mogłyby wskazywać na pewne choroby czynnościowe przewodu pokarmowego.

Tak nieprzyjemne dolegliwości, jak biegunki, zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, czy uczucie pełności najczęściej mogą wynikać z czynników stresogennych, przewlekłego stresu, niewłaściwej diety oraz małej aktywności fizycznej.

Biorąc pod uwagę opisany przez Panią stan zdrowia, można by przypuszczać, że przyczyną takich uciążliwych objawów może być choroba Leśniowskiego-Crohna, która, mimo, że pozostała w uśpieniu, pozostaje do końca życia i nie da się jej wyleczyć całkowicie.

Przypadłość ta objawia się stanem zapalnym jelit na tle czynnościowym, na którą mogą chorować zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Do głównych objawów tej choroby można zaliczyć: przewlekłe biegunki, bóle brzucha o różnym nasileniu, ogólne zmęczenie i osłabienie, obniżoną odporność, obecność aft w jamie ustnej oraz utratę masy ciała.

Ze względu na odległość, trudno jest ocenić dokładnie przyczynę Pani dolegliwości, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem. Prawdopodobnie będzie zalecona diagnostyka, taka jak kolonoskopia oraz gastroskopia wraz z pobraniem wycinków do badań histopatologicznych.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ktore-daja-objawy-podobne-do-raka-jelit-sprawdz-czy-masz-powody-do-niepokoju

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.