Dlaczego partner mnie ciągle ocenia?

Mam wrażenie, że mój partner mnie ciągle ocenia. Komentuje najdrobniejszą rzecz, jaką zrobię. Coś mi upadnie, coś przekręcę, w czymś się pomylę, to on to skomentuje albo się śmieje. Np. przekręciłam przez nieuwagę klucz w zamku mimo że drzwi były otwarte, to mówi "drzwi nie umiesz otworzyć" i śmiech. Widzę, jak mnie uważnie obserwuje, np. jemy razem i on śledzi moje ruchy. Czasem doradza na wyrost jak dziecku. On mnie kocha i jest za mną bardzo, ale przeszkadza mi to, a moje uwagi nie działają.

Witam, partner ocenia, komentuje, śmieje się z pani zachowań, próbuje Panią kierować, być może manipulować. Taki krytycyzm partnera powoduje, że nie czujemy się akceptowani, doceniani. Napisała Pani że zwracała Pani uwagę partnerowi. Proszę porozmawiać, czemu wciąż Panią ocenia, krytykuje, co mu się właściwie nie podoba, że jest to bardzo przykre, rani Panią, że sobie tego Pani nie życzy. Trzeba reagować w takich sytuacjach, aby partner traktował Panią z szacunkiem, aby nie dawać przyzwolenia na takie zachowania. Nadmierna krytyka może być powodowana tym że partner również był krytykowany w domu, sam ma niską samoocenę, jest mało empatyczny, nie liczy się z Pani uczuciami. Proszę się również zastanowić czemu te uwagi tak Panią ranią, które wywołują największe emocje, czy dotykają Pani samooceny, cech dla Pani ważnych, może nieakceptowanych. Może warto skorzystać z konsultacji z psychologiem.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@pracownia-start.pl
www.pracownia-start.pl

Obawiam się, że tylko Pani partner wie (albo może i nawet nie) dlaczego tak się zachowuje. Pytała Pani go o to? Jeśli mogę coś zasugerować, to polecam szczerą rozmowę z nim na temat tego jak się Pani czuje gdy Pani partner zachowuje się w ten sposób i czy Pani sobie sobie życzy takiego zachowania z jego strony. Jeśli taka rozmowa nie jest możliwa, lub nie przyniesie efektów może Pani zasugerować wspólną konsultację u terapeuty zajmującego się problematyką par. Jeśli także to nie przyniesie efektów będzie Pani musiała się zastanowić czy chce Pani pozostawać w takim związku, Choć to może być dla Pani trudne, to proszę pamiętać, że takie zachowania stanowią w gruncie rzeczy formę agresji na którą nie musi się Pani godzić.

http://www.gabinetzmian.pl