Dlaczego po drzemce czuję duże zmęczenie?

Witam w ciągu dnia jeśli zdarzy mi się drzemka czy trwa ona 10 min czy godzinę czuje się po niej fatalnie mam bardzo szybkie bicie serca i uczycie dygotania w środku. Taki stan trwa do ok 5 min zanim poczuje się zupełnie normalnie. Drzemka jest po obiedzie, nazwę że jest " silniejsza " ode mnie, odczuwam ogromne zmęczenie po obiedzie.
KOBIETA, 35 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Przyczyn takiego samopoczucia może być bardzo wiele, dlatego w Pani przypadku radzimy konsultację z lekarzem.

U wielu osób drzemki w ciągu dnia nie zdają egzaminu i mogą jedynie wytrącić je z równowagi i zaburzyć ich dobowy rytm. Pisze Pani o kołataniu serca po przebudzeniu. Niestety bez dokładnych badań trudno jednoznacznie stwierdzić, co może być ich powodem. Szybsze bicie serca może mieć podłoże stresowe, jak i świadczyć np. o różnych problemach kardiologicznych lub zaburzeniach elektrolitowych. Z tym problemem najlepiej będzie udać się najpierw do lekarza rodzinnego albo internisty.

Niepokojące jest jednak też to ogromne zmęczenie po zjedzeniu posiłku, o którym wspomina Pani w pytaniu. Zdarza się bowiem, że silne uczucie senności po jedzeniu ma związek z różnymi schorzeniami np. insulinoopornością, szczególnie jeśli posiłek był bogaty w dużą ilość węglowodanów. Wówczas może pojawić się osłabienie, ból głowy, nierzadko też drżenie ciała czy odczuwanie wewnętrznego niepokoju. Więcej o tym schorzeniu można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie

Proszę zatem nie lekceważyć tych symptomów i skonsultować się ze specjalistą. Lekarz zleci Pani odpowiednie badania, dzięki którym będzie można powiedzieć coś więcej na temat Pani stanu zdrowia.

Zachęcamy też do przeczytania przykładowych odpowiedzi naszych ekspertów na pytania innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kolatanie-serca-po-drzemce

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-kolatanie-serca-to-cos-powaznego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.